De vereniging 'Paal 33' in Bergen aan Zee - een wijkvereniging 'avant la lettre' De vereniging 'Paal 33' in Bergen aan Zee, waarvoor de kiem werd gelegd in 1947 en die bestond tot begin 1960, was de eerste vrijwillige organisatie 'van een aantal personen met een bestuur aan het hoofd' en 'gericht op een bepaald doel'. De 'Paal' was de eerste vereniging ten algemene nutte in de zin van het Burgerlijk Wetboek, met statuten, met jaarstukken, een gekozen bestuur en een jaarlijkse verantwoording over het gevoerde beleid en beheer van financiën. De notulen van de algemene ledenvergaderingen en de jaarverslagen geven een breed, genuanceerd beeld van deze vereniging. De verschillende activiteiten, het algemene belang en de vrijwillige inzet van de bewoners verleenden Paal 33 een bijzondere status. De vereniging heeft veel bijgedragen aan de wederopbouw van Bergen aan Zee en de sociale samenhang werd er sterk door bevorderd. Dat Paal 33 de 'eerste' vereniging wordt genoemd, wil niet zeggen dat er vóór 1947 geen enkele belangengroepering zou hebben bestaan. Al van 1913 tot en met 1923 kwamen de bewoners voor hun belangen op bij de gemeenteraad. Zo behandelden verzoekschriften de ruimere openstelling van het post- en telegraafkantoor aan de Van Hasseltstraat, de verbetering van de telefoonverbinding, de uitbreiding van het aantal straatlantaarns, de aanschaf van een brandspuit en het vervoer van schoolkinderen op gemeentelijke kosten. Voor zover bekend vormden deze belangengroeperingen geen rechtspersoon in de vorm van stichting of vereniging. BERT BUIZER Grote veranderingen na 1945 Na de Tweede Wereldoorlog, waar Bergen aan Zee na de sloop van 56 panden zwaar gehavend uit tevoorschijn kwam, veranderde er veel. Binnen het door de bezetter gesloopte deel van het dorp werden particuliere eigendommen ont eigend en daarmee hield de bijzondere situatie, waarin de NV Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee (BEM) eigenaar van het wegennet was, op te bestaan. Bezittingen en daarmee rechten en plichten buiten dit genoemde gebied werden door de BEM stapsgewijze overgedragen aan de pro vincie en gemeente en daardoor verloor de bouwmaatschappij van de familie Van Reenen verdere directe invloed. Oude hui zen werden hersteld en weer in gebruik genomen en nieuwe huizen werden gebouwd en betrokken door nieuwe bewo ners. Oude hotels zoals Prins Maurits en Casa Blanca (nu Victoria) werden hersteld, maar Nassau-Bergen verrees als moderne nieuwbouw zuidelijk van de oorspronkelijke loca tie, hoog en fier op het duin. Naast de permanente bewoning

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 19