[T mmss Bronnen: - Alkmaarsche Courant, 1928. - Informatie over L. Schrier, verstrekt in 2003 door H.M. Jansen-Schrier aan Karien Hilbers en Thomas Swinkels (met dank voor de inzage). - Notarieel archief, berustende onder notaris A. Res te Bergen. - Noord-Hollands Archief, Archief Kamer van Koophandel/ Handelsregister Alkmaar, dossier nrs 6980 en 8327. - Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, 1930,1931,1932. - F.D. Zeiler, Bonda Co. Fotografen in Bergen. Museum Het Sterkenhuis, Bergen 2007. - F.D. Zeiler, Bergen door de ogen van Bonda. Eerste Bergensche Boekhandel, Bergen 2010. frouw Wilhelmina Romeny, pedicure te Bergen en zuster van Joanna. Laten we eerst even naar de Romeny's kijken. Het gaat om Jan 1896) en zijn oudere zusters Joanna (*1893), Wilhelmina (*1889) alsmede de nog niet genoemde Anna (*1885). Zij werden allen geboren in Enschede en verhuisden later naar Rotterdam. Anna schreef zich in bij de Kamer van Koophandel in Alkmaar en opende op 1 mei 1924 een drogisterij in het pand Breelaan 17 in Bergen, op de hoek van de Stationsstraat. Deze bestond tot 1952 en is toen door haar opvolger voortgezet als apotheek. Jan, Joanna en Wilhelmina werden op 17 maart 1926 in het bevolkingsregister ingeschreven op het adres Breelaan 17a, het achterhuis van het grote hoekpand. Wilhelmina is zonder beroep; dat van Joanna is apothekersassistente en bij Jan staat de vermelding... boekhandelaar! Voor dit vak was er in Bergen ook toen al op twee plaatsen emplooi. De ene was de bijna-buurman van de Romeny's, RJ. de Haan aan de Stations straat nr. 3. De andere was Abram Bonda in wat toen, in 1926, nog gewoon 'Berger Boekhandel' heette. Gezien de latere ont wikkeling lijkt het ons niet onwaarschijnlijk, dat Jan Romeny toen al bij Bonda in dienst is getreden. Na het vertrek van het echtpaar Schrier was hij in ieder geval de meest aangewezen persoon om het bedrijf voort te zetten. Blijkbaar naar tevreden heid van de formele eigenaar. Op 1 november 1930 trad Wytze Landstra uit en kwam de boekhandel op naam te staan van Jan Romeny. Intussen was Joanna in 1929 overleden. Jan zette het bedrijf samen met Wilhelmina voort, met wie hij begin 1930 al op Oude Prinsweg 11 was komen wonen. Vanaf het jaar 1930 werd er ook weer reclame gemaakt. Nadat de zaak in de Badbode van 1928 en 1929 opvallend afwezig was geweest, werden in de volgende jaren weer adver tenties geplaatst. Daarbij werd nadrukkelijk gesproken van 'Eerste Bergensche Boekhandel', met als toevoeging: 'Kantoor-, School-, Schrijfbehoeften, Fotoartikelen, ontwikkelen en afdrukken, Leesbibliotheek.' Vrijwel hetzelfde assortiment dus als de overleden Bonda had aangeboden. Vanaf 1932 werd regelmatig geadverteerd met 'Eerste Bergensche Boekhandel J. Romeny Daarmee was de naam van de gerenommeerde zaak voorgoed gevestigd. Het predikaat gaf de opeenvolgende eigenaren telkens weer inspiratie, en zo kon het eerste eeuw feest in maart van dit jaar onder de glans ervan worden gevierd. Plaquette ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Eerste Bergensche Boekhandel, onthuld op 14 maart 2010 (foto: F.D. Zeiler). Romeny's, die gingen inventariseren en toen mochten wij nergens meer aankomen! Volgens mijn broer heeft hij de zaak zelfs nog met een klein beetje winst verkocht.' Dat laatste klopt, al ging het inderdaad maar om 675,-. Het eerste klopt niet, althans niet helemaal. De Romeny's, Jan en zijn zusters Joanna en Wilhelmina, waren gevolmachtigden van de eigenlijke koper en zouden pas een paar jaar later eigenaar worden. De 'Eerste' via... Utrecht De eigenlijke koper was namelijk een Utrechtse ondernemer, Wytze Landstra. Hij was uitgever, boekverkoper en kunst handelaar. Zijn zaak was gevestigd in de Zadelstraat nr. 25, op een steenworp afstand van de Dom; als firmanaam voerde hij die van zijn voorganger, B. Brugsma Azn. Zelf woonde hij op Maliesingel 52 aan de rand van de oude stad. Op 22 september 1928 het hij het bestaande bedrijf aan de Oude Prinsweg in schrijven in het handelsregister van de Kamer van Koophandel te Alkmaar onder de naam 'Eerste Bergensche Boekhandel W. Landstra'. Deze inschrijving is door hem persoonlijk onder tekend. Tegelijkertijd werden twee gevolmachtigden ingeschre ven, te weten Joanna Romeny en Jan Romeny, wonende Breelaan 17a te Bergen. Volgens de notariële akte van 8 septem ber wordt Joanna inderdaad als lasthebber genoemd die de som van 12.000,- voldoet, maar zij handelt niet namens Wytze Landstra. Als koopster vermeldt deze akte namelijk mejuf- fetSgh'

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 18