VAN BONDA NAAR ROMENY Openbare Verkooping wegens sterfgeval te Bergen Mr. J.W. van der Heide, notaris te Alkmaar, is voornemens om op dinsdag 26 juni 1928 des voormiddags 11.00 uur in het Oranje Hotel te Bergen in het openbaar te verkoopen, een woon-winkelhuis met tuin en bovenhuis, gelegen aan de Oude Prinsweg 11, groot 2.80 A. In gemeld perceel is door wijlen den heer A.Bonda vele jaren met succes uitgeoefend een Boek- en fotohandel. Het pand bracht het zeer acceptabele bedrag op van 11.325,-. Koper was Jan Rus, aannemer te Heiloo, maar hij deed dat voor rekening van zijn plaatsgenoot Leendert Schrier. Dezelfde Schrier verkocht het geheel echter na nog geen drie maanden, op 8 september 1928, via notaris F.W.A. van Riet te Bergen alweer aan een nieuwe gegadigde. Die betaalde er het ronde be drag van 12.000,— voor. Veel winst leverde deze doorverkoop dus niet op. Was het dan wel een doorverkoop? Of was er iets anders aan de hand? Enkele jaren geleden kregen de huidige eigenaren van de boekhandel, Karien Hilbers en Thomas Swinkels, via een zomergast contact met de dochter van Leendert Schrier, mevrouw H.M. Jansen-Schrier in Arnhem. Zij schreef hun onder meer: 'Mijn vader geboren 18.3.1885, was onder wijzer aan de Strafgevangenis te Alkmaar. Hij werd in 1928 op wachtgeld geplaatst en werd in datzelfde jaar eigenaar van de Bergense Boekhandel. Deze werd publiek geveild. Ik denk, dat een boekhandel hem op dat moment meer trok dan het dagelijks met een klapstoeltje van de éne naar de andere cel gaan om daar de gedetineerden veelal analphabetenhet aap-noot-mies bij te brengen. Toen hij eens een afbeelding van een ui voor een gevangene hield en vroeg: wat is dit?, kreeg hij ten antwoord: da's een zwiebel!' Mevrouw Jansen voegde bij haar brief een foto van haar ouders, staande achter de toonbank van de boekhandel op dezelfde plek, waar hij tegenwoordig (weer) te vinden is. Ze kijken trots, maar ook wel een beetje bezorgd. Het was behoorlijk hard werken. Hun dochter zei daarover: 'Wij, mijn broer en ik, toen 8 en bijna 10 jaar oud, moesten onszelf ver maken. Alle kisten bleven onuitgepakt en ik herinner mij dat er in weken niet warm gegeten werd, want Pa en Ma stonden in de winkel, daar was geen tijd voor!' De uitkomst laat zich dus al bijna raden. Het boekenvak, waarvoor je ook toen al dag en nacht in de weer moest zijn, werd het echtpaar Schrier te zwaar. We laten hun dochter nog eens aan het woord: 'Na enige tijd kreeg mijn vader bericht dat hij benoemd kon worden aan de Koepel-gevangenis te Arnhem. Ik denk dat hij, onzakelijk als hij was, zich reali seerde dat hij toch maar beter terug kon keren naar het veilige ambtenarenbestaan. Hij verkocht de zaak dus weer aan de Het echtpaar Schrier in de boekhandel, zomer 1928 (collectie H.M. Jansen-Schrier).

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 17