Van Bonda naar Romeny: De 'Eerste Bergensche Boekhandel' in 1928 Het hierna volgend artikel is geschreven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Eerste Bergensche Boekhandel, sinds 1995 voortreffelijk geleid door Karien Hilbers en Thomas Swinkels. Zowel over de beginperiode van de oprichter Bonda als over de latere periode met Michael Valeton is al het een en ander geschreven. Daarom was een alles en honderd jaar omvattend verhaal niet nodig. Anders ligt dat voor de periode kort na het overlijden van Bonda en de uiteindelijke overname van de boekhandel door broer en zus Romeny. Daar is betrekkelijk weinig over bekend en daarom hebben de auteurs zich met hun bijdrage juist in die korte periode verdiept. CD z CD PIETVIJN EN FRITS DAVID ZEILER 'Zaterdagavond overleed alhier de heer A.J. Bonda, secretaris van de Winkeliersvereeniging, na een ongesteldheid van eenige weken, in den leeftijd van 53 jaar. Wie den heer Bonda vol actie op de St. Nicolaastentoonstelling van de Winkeliersvereeniging heeft gade geslagen, zou zich moeilijk hebben kunnen voorstellen, dat deze man er thans reeds niet meer zou zijn. De heer Bonda behoorde tot een van de eersten, die zich, toen Bergen als badplaats bekend begon te worden, aldaar vestigde als boekhandelaar en mede als boekhouder van de melkfabriek Wilhelmina. Zo begint het bericht in de Alkmaarsche Courant van maandag 30 april 1928, dat vervolgt met het roemen van de verdiensten van de overledene als leider van het 'tooneel-dilettantisme' in het dorp, waarin hij, schrijft de krant, overigens de laatste jaren niet meer actief was. Over zijn werk als fotograaf wordt niet gerept. Door een merkwaardig toeval brengt de krant in dezelfde editie een verslag van de opvoering op zondagavond van het blijspel Baron von Haberniks in De Rustende Jager door de toneelvereniging Kunst na arbeid. Daarin werden rollen vervuld door de heer en mevrouw De Haan-Gortmans en door de heer (Adriaan) Schoen - concurrenten van Bonda in het boekverkopersvak èn in de fotografie. Tweemaal verkocht Het krantenbericht wekt de suggestie, dat het met Bonda al enige tijd niet zo goed meer ging. We weten weinig van zijn persoon, maar we menen hem wel een beetje te kennen door zijn foto's. Daarop figureert hij nu en dan ook zelf; het gaat dan om opnames die gemaakt zijn door een assistent, vermoedelijk zijn echtgenote. We zien daarop een heer met een bolhoed, die zich zeer bewust is van zijn positie in de dorpssamenleving, maar er tegelijkertijd enigszins buiten lijkt te staan. Daarentegen getuigen zijn inzet voor het amateurtoneel en voor de winkeliersvereniging met zijn etalagewedstrijd in de sinterklaastijd wel weer van de nodige maatschappelijke betrokkenheid. Zijn persoonlijk leven is wat raadselachtig, niet zozeer vanwege de scheiding van zijn eerste vrouw in 1916, maar wel door zijn binnen één jaar gesloten en weer ontbonden tweede huwelijk in 1919. Heeft deze geschiede nis tot een breuk met zijn enige zoon Jean geleid? Onder de rouwadvertentie in de Alkmaarsche Courant staat niet diens naam, maar alleen die van executeur-testamentair H.J. Harteveld. Bij de afwikkeling van de boedel is de toen 26-jarige Jean, inmiddels getrouwd en vader van een zoon, slechts via lastgeving betrokken geweest. De boekhandel, gevestigd in het in 1910 gebouwde monumentale pand aan de Oude Prinsweg, moet intussen wel de nodige waarde hebben vertegenwoordigd. Huis en bedrijf werden twee maanden na het overlijden geveild. Als gemachtigde namens Jean Bonda trad Henriëtte Maria Gorter op, van beroep winkelbediende. In de Alkmaarsche Courant verscheen nu de volgende advertentie:

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 16