WINKELS EN AMBACHTEN IN BERGEN 4 Jan Louter en Nellie Louter-Vroume namen in 1946 de winkel over van Piet Borst, die daar reeds in 1920 was begonnen. Jan Louter was de eerste winkelier in Bergen met een zelfbedieningssysteem. (Foto: Fam. Louter) witte of zwarte peperkorrels. Onze winkel was vaak tot tien uur 's avonds open. De klant was koning. De omstandigheden waren in het begin van mijn start als zelfstandig ondernemer heel moeilijk, maar het heeft me er niet van weerhouden om de zaak van mijn ouders over te nemen. Samen met mijn vrouw Miep en later met de nodige hulp van onze kinderen hebben we met heel veel inzet en veel plezier iets moois opgebouwd. Wij deden dat tussen de oude en de nieuwe tijd. Het ontstaan van 'de rijdende winkel' Met de opkomst van de supermarkten in de tweede helft van de 20e eeuw werd het ook voor de melkboeren steeds moeilijker om een goed rendement te behalen, waardoor er vele met hun bedrijf stopten. Anderen, die zich bedreigd voelden, zochten naar nieuwe mogelijkheden. Groothandelsbedrijven en melkboeren richtten in 1966 de coöperatie SRV op. Die groeide uit tot de grootste organisatie met rijdende winkels in Nederland. Bergen bleef in deze ontwikkeling niet achter. In de jaren '70 reden er wel negen mobiele winkels in het dorp. Het was in die tijd, dat de beroepen melkboer en kruidenier ineenvloeiden, want de wagens werden langer, waardoor er naast zuivelproducten een steeds groter assortiment levensmiddelen kon worden aangeboden. Maar ook aan deze succesformule kwam een eind. In het artikel 'Van melkbus tot rijdende winkel' (blz. 24) is beschreven hoe dit proces verliep in Bergen. Kruideniers en Supermarkten in Bergen-NH in de 20e eeuw BI Aantal Kruideniers I I Aantal Supermarkten 1920 1930 1940 1950 1960 1970 1990 2000 Bronnen: - Noord-Hollands Archief Haarlem Handelsregister - Regionaal Archief Alkmaar - Oud Archief Bergen - Wijnand Kraakman t

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 9