De escozijnse grafsteen voor Franciscus Jozephus Bottemanne (1792-1829) Een werk uit de Alkmaarse steenhouwerij Bottemanne, een bedrijf met wortels in Ecaussinnes (België), op de begraafplaats van de Ruïnekerk te Bergen. CARLA ROGGE Binnen de muurresten van het schip van de dorpskerk van Bergen is een bescheiden aantal historische grafstenen te vinden, en wel achter het hekje bij de noordmuur, direct naast de boogdoorgang. Het gaat om staande stenen (langs de muur), afkomstig van diverse plekken van het voormalig kerkhof en liggende (direct daarvoor), afkomstig uit het kerkgebouw zelf. Op één van de staande zerken staat de naam van Franciscus Jozephus Bottemanne (1792-1829), een uit Alkmaar afkomstige timmerman. Het gaat om een traditioneel, hoog en dik model grafzerk (160 cm hoog, 8cm dik), dat al in de loop van de 17e eeuw op de kerkhoven werd toegepast. De op het eerste gezicht zo onopvallende steen draagt een opvallende graftekst. Opmerkelijk is zowel de lengte, als de inhoud, als het fraaie hakwerk, met verschillende soorten letters. De tekst vermeldt dat de broers van de overledene voor de oprichting zorgden. Twee van hen waren verbonden aan de bekende steenhouwerij Bottemanne, een groot familiebedrijf aan de zuidzijde van de Oudegracht in Alkmaar, destijds één van de belangrijkste Noord-Hollandse steenhouwerijen boven het IJ. Franciscus Bottemanne en zijn familie De man die in 1829 begraven werd op het kerkhof van de Ruïnekerk in Bergen, was geboren in 1792 in Rotterdam als derde zoon van de meester steen- en beeldhouwer Casparus Jozephus Bottemanne (Ecaussinnes 1757 - Alkmaar 1812) en Gertrudis Maria Rivet (Rotterdam 1758 - Alkmaar 1817). De geboorteplaats van vader Kasper ligt in Henegouwen (België). In en om Ecaussinnes (ook wel geschreven als Escausines) werd een grijze hardsteen gewonnen, die veel in ons land werd ingevoerd onder de benaming E(s)cozijnse steen. Deze werd veel als grafsteen toegepast maar ook bijvoorbeeld gebruikt voor sluizen, kaden en bruggen, als stoepsteen en voor vensterbanken, aanrechten en schoorsteenmantels. Zijn familie was al generaties lang werkzaam in de natuursteenindustrie, sommigen als steen- en beeldhouwer, anderen als steenhandelaar.

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 4