Van de redactie Carla Rogge De escozijnse grafsteen voor Franciscus Jozephus Bottemanne (1792-1829) Piet Vijn Kruideniers (Crudenaers) zijn nagenoeg verdwenen Willem Jan Bleys De Oude Begraafplaats aan de Ruïnelaan Gea Boswinkel Koorvereniging Bergen 90 jaar! Diederik Aten 'Een schilderstukje of zoo iets'; twee bijzondere molendoeken van Arnout Colnot Cees Veer 100 jaar Dubbel Blank Piet Vijn Van melkbus tot rijdende winkel Marijke Kirpensteijn Interview met Jaap Kroon Nel Jongejans en Frits David Zeiler De toekomst van Bergen aan Zee in 1908 Van de redactie Er ziet bijna geen Kroniek of themanummer het licht zonder dat ons 'buitenparlementair' redactielid Piet Mooij er een illustratie uit zijn fotocollectie voor aan weet te leveren. Mede om te garanderen dat de HVB tot in lengte van jaren op dezelfde wijze van zijn fotocollectie gebruik kan blijven maken, heeft hij besloten in de toekomst zijn collectie - als geheel - ruimhartig te schenken aan het Regionaal Archief te Alkmaar, u las het misschien al elders. Bij het Regionaal Archief Alkmaar zal het oorspronkelijk deel van zijn fotocollectie behalve bewaard ook gedigitaliseerd worden, zodat Piet's afbeeldingen van het vroegere Bergen breed beschikbaar komen, iets wat toch de opzet van een collectie mag zijn. Als redactie zijn we blij met Piet's gulle gift aan het Regionaal Archief, waar zijn fotocollectie in capabele handen is en waardoor wij er als kroniekredactie te allen tijde en gratis over zullen kunnen beschikken. Maria Smook heeft besloten om haar werkzaamheden als eindredacteur te beëindigen. De redactie heeft zich bij haar besluit neer te leggen, maar betreurt dit wel. Behalve aan het eindredactionele werk, komt daarmee ook een eind aan de 'artistieke' impulsen van de inhoud van de Kroniek, met als hoogtepunt het Plomper-themanummer. Hartelijk dank voor je enthousiaste inzet Maria! Zoals u in het colofon kunt lezen is inmiddels een nieuwe eindredacteur actief in de persoon van Bert van der Miesen. Welkom in de redactie Bert! Omdat Henk Min heeft besloten per 31 december a.s. te stoppen met uitgeverij De Coogh, zal een vertrouwde naam volgend jaar in het colofon ontbreken. Vanaf de allereerste uitgave in mei 1994 heeft De Coogh de productie van de Kroniek verzorgd, een prestatie! Daarom is voor Henk Min een woord van dank hier zeker op zijn plaats. Ten slotte ontving de redactie van mevr. Rita Leijnse-Bijl een bericht naar aanleiding van het verhaal Arme Geertrui in ons aprilnummer. Een van haar voorvaderen, Cornelis Bijl, trouwt op 1 sept.1811 met Jannetje Jansdochter Baccum, weduwe van Klaas Geersbergen. Zodoende vormt het verhaal Arme Geertrui een welkome aanvulling op de familiegeschiedenis, die is beschreven in De Bijlen van Bergen, en ter inzage ligt op het Regionaal Archief Alkmaar. Dan wat de inhoud van deze weer gevarieerde Bergense Kroniek betreft: alle drie perioden uit onze gehanteerde indeling komen aan bod, waarbij Carla Rogge met haar artikel over de grafsteen voor Franciscus Bottemanne voor de vroege periode tekent. Piet Vijn vervolgt zijn artikelenreeks over de Bergense middenstand, ditmaal over kruideniers, maar verhaalt daarnaast ook over de melkslijters in Van melkbus tot rijdende winkel. Willem Jan Bleijs vertelt van de 'oude' begraafplaats en Gea Boswinkel beschrijft 90 jaar Koorvereniging Bergen. Een andere externe en gewaardeerde medewerker, Diederik Aten, (o.a. bekend van zijn leidende rol bij vorige themanummers) tekent ons 'Een schilderstukje of zoo iets'voor. Cees Veer gaat de geschiedenis na van zijn wasserij 'Dubbel Blank' aan de Lijtweg en Marijke Kirpenstijn laat Jaap Kroon vertellen over de impact die de Tweede Wereldoorlog op zijn leven in Bergen gehad heeft. Tot slot belicht Frits David Zeiler een bijzondere 'museumschat' uit ons Bergens museum Het Sterkenhuis. Kortom, weer voor elk wat wils, veel leesplezier.

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 3