en de voorgeschiedenis Geschiedkundige verhandelingen van 1945 tot en met 1995 over herdenken, erkenning en dankbaarheid jegens geallieerde ex-oorlogsvliegers van de R.A.F. in Bergen NH, Het bestuur van de Oranjevereniging in 1984. Zittend vlnr: Henk van den Herik, Lia van Tilborg, Do van Leeuwen, Jaap Kroon, Jennie Dijkema. Staand vlnr: Rob Swanenburg de Veye, Maarten de Pee, Henk Jellema, Nico Weel, Albert van de Ven, Charlotte van der Klei en Han Burgers. (Foto gedenkboek) Jaap, die na zijn diensttijd, als reservist nog vijftien jaar lang les aan militairen had gegeven, voelde zich tussen de oud-militairen weer helemaal thuis. Hij verdiepte zich in de verschillende rangen van de oud-vliegers, want dat ligt in Engeland allemaal nogal gevoelig. De heren Smit en Kroon werden in Engeland uitgenodigd en bezochten de verschillende vliegvelden in Lincolnshire, waar de meeste bommenwerpers vandaan kwamen. Jaap maakte zelfs een tochtje in een Lancaster mee; dat had hij als tienjarig kind toch nooit kunnen dromen. De vliegers en hun familieleden waren dankbaar voor wat er voor hen gedaan werd. Voor velen was de oorlog een angstige en nare tijd geweest en dit hielp ze bij de verwerking. Bovendien waren ze blij verrast over het enthousiasme van de Nederlanders, die hen als hun bevrijders fêteerden. Prachtige bedankbrieven kreeg het comité, onder andere van Sir Arthur Harris (Bomber Harris) die de hoogste rang in de Bitse luchtmacht had. Jaap heeft er vriendschappen voor het leven aan overgehouden. Hij schreef in 1996 een gedenkboek over de stichting, waar veel foto's en brieven in afgedrukt staan. De werkzaamheden van het comité zijn nu ten einde. Af en toe komt er nog een nabestaande naar de begraafplaats, maar dat zijn dan de kinderen of de kleinkinderen. Heel even maar heb ik vermeld dat Jaap ook jarenlang secretaris en voorzitter van de HVB is geweest, ook dat deed hij gedreven en betrokken. De historie van Bergen is hem dierbaar, hij maakt er zelf een klein beetje deel van uit. J.J. Kroon

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 32