Van melkbus tot rijdende winkel Een vertrouwd beeld uit de eerste helft van de vorige eeuw. De melkboer van toen met zijn rijdende -1 pk - winkel in de Kerkstraat van Bergen, voor het winkelpand van Willem Busker, nu Marskramer. De naam van de berijder is onbekend. (Foto: collectie PietVijn) PIETVIJN geen boer wilde worden en was tevreden met zijn bestaan als melkboer. De gebroeders Leijen en bijna alle collega's waren voorstanders van een regeling om te komen tot een wijkindeling voor de melkhandelaren van Bergen. Dat zou hun werk efficiënter en aanmerkelijk lichter maken en het afpakken van eikaars klanten voorkomen. Nadat de melkslijters vele uren moeizaam hadden vergaderd, omdat collega Maarten Admiraal er aanvankelijk niets voor voelde, was de indeling een feit. In november 1949 werd het contract door alle melkboeren in Bergen ondertekend en kon begin 1950 volgens het nieuwe systeem worden gewerkt. Al gauw bleek dat deze gewenste werkwijze een groot succes was. Broer en compagnon Joop overleed in 1962 en in 1964 kwamen er twee supermarkten in het centrum van het dorp. Die verkochten weliswaar nog geen verse melk, maar dat zou niet lang meer duren. Henk had een vooruitziende blik en voor hem waren er voldoende redenen om zijn bedrijfsbeleid totaal te wijzigen. Hij had in 1965 de primeur met de eerste rijdende winkel in Bergen. Daarmee liep hij vooruit op een enk Leijen werd in 1926 geboren als zoon van een boer, tevens tuinder en melkboer. Toen hij in 1946 met zijn broer Joop de melkhandel van vader Henk aan de Doorntjes in Bergen overgenomen had, heeft hij dit werk voor een lange tijd moeten onderbreken, omdat hij zijn dienstplicht moest vervullen en werd uitgezonden naar Indonesië. Joop was voor militaire dienst afgekeurd en kon het bedrijf, weliswaar met hulp, goed voortzetten. Toen Henk in 1950 terugkwam, nam hij met plezier zijn werk weer ter hand. Hij trok weer elke dag het dorp in om Bergenaren te voorzien van losse melk en andere zuivelproducten. Dat deden in die tijd in Bergen nog zestien melkboeren met ventwijken! Melkboer is een oude naam uit de 19eeeuw, omdat toen de boeren met melk, eieren en eigengemaakte kaas en boter langs de huizen gingen, of omdat de gebruikers naar de boerderij kwamen. In de tweede helft van de vorige eeuw werd ook wel het woord melkman of melkslijter gebruikt, dat klonk wat minder denigrerend! Voor Henk was de naam niet belangrijk; hij wist al heel jong dat hij beslist

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 26