WASSERIJ DUBBELBLANK \J OOR hJ VOOR UW VOLLEDIGE WASVERZORGING Lijtweg 56 - 1861 VB Bergen N.H. Tel. 072 - 581 23 31 LANK ETER RONWATER n~ B waren inzamelpunten voor het wasgoed, ook wel aangeduid als 'koud wassers'. Maandagavond haalde mijn vader de ingezamelde was bij vier adressen in Anna Paulowna, Schagen en Den Helder en op dinsdagavond reden we naar zes adressen in Amsterdam. Mijn opa ging 's woensdags naar Hoorn, Enkhuizen en Medemblik. Op donderdagavond ging mijn vader nogmaals naar Amsterdam en op vrijdagavond naar Haarlem. Overdag kwam daar het werk voor heel veel pensions in deze regio nog bij. Dat was vooral in de zomermaanden dag en nacht werken. Mijn vader zei dan wel eens:In de zomer hebben we geen tijd om te eten en in de winter hebben we niks te eten!' Maatwerk In 1966 kwam ik bij mijn vader in het bedrijf. Ik wilde eigenlijk weg- en waterbouwkundige worden, maar in leren had ik niet zo'n trek. Dus ging ik eerst een jaar bij mijn oom in Stompetoren werken, waar ik van alles en nog wat maakte van draadwaren, 's Avonds deed ik de avond-ULO en behaalde mijn middenstandsdiploma. Toen in de wasserij de wasbaas vertrok, haalde mijn vader mij terug naar Bergen. In 1972 Werd ik medefirmant van mijn vader, die tot 1992 bleef werken. Mijn moeder (1923) werkt nog steeds in de wasserij; zij kan het gewoonweg niet laten! In 1989/90 heb ik wel eens met de gedachte gespeeld om met het bedrijf te stoppen. Er moest toen voor een miljoen gulden worden geïnvesteerd in nieuwe machines. Maar ik was amper veertig jaar, veel te jong om helemaal te stoppen. Ik koos er dus toch maar voor om met de zaak door te gaan en kalm aan te doen met investeren; ieder jaar wat. Daar heb ik uiteindelijk geen spijt van gehad. In 1993 werd mijn echtgenote Olga medefirmant en sinds drie jaar is ook mijn zoon Rob erbij. Hij rondde de opleiding Small Business af in Haarlem en oriënteert zich nu in het bedrijf om te ervaren of hij het leuk genoeg vindt het bedrijf in de toekomst voort te zetten. Voorlopig ga ik er gewoon nog mee door. Naast Olga en Rob heeft wasserij 'Dubbel Blank' een vaste chauffeur in dienst voor het halen en brengen, een medewerker voor de expeditie en zes dames die zorgen voor het mangelen, vouwen en persen van het wasgoed. Samen met mijn zoon Rob bedien ik de acht wasmachines met computergestuurde zeepdoseerinstallaties van respectievelijk 7, 12, 25 (5 machines) en 60 kg, die ruim 25 verschillende wasprogramma's kunnen draaien. Naast een enorme mangel die (tafel)lakens en keukendoeken ook in tweeën of drieën kan vouwen, beschikt de wasserij over drie drogers en drie persen voor jassen, overhemden en broeken. Inmiddels zijn veel bedrijven, zorginstellingen en particulieren vaste klant van onze wasserij. Een wasserij die dit jaar weliswaar 100 jaar bestaat, maar desondanks met haar tijd is meegegaan! Grootvader en vader Veer in Alkmaar omstreeks 1927. (Foto-archief Cees Veer) De weegschaal uit het slachthuis wordt nog steeds gebruikt. (Foto: Ru Waalewijn)

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 25