De Koorvereniging in 1970 bij het 50-jarige jubileum voor de uitvoering van Die Schöpfungvan Haydn. (Foto archief Koorvereniging Bergen) beloofde iedere vrouw die een tenor of een bas meebracht een paar nylonkousen. Janny Schutte-Dunk vertelt in het bovengenoemde interview: 'In 1969 had het koor nog maar 37 leden. Maar het 30-jarig jubileum moest gevierd worden. Cornells Jonker werd benaderd met de vraag om Die Schöpfung uit te voeren. De heer Jonker zei dat hij het wilde doen, maar dan moest het koor ten minste 100 leden tellen. Een geslaagde actie volgde en de 100 leden kwamen er; het werd een prachtig concert. Sinds het 30-jarig bestaan bleef het ledental rond de 100, momenteel telt het koor 120 leden. koorvereniging een vorstelijk gift van 25.000,- van een anonieme mecenas. Een andere keer stelde de Italiaanse regering de opbrengst van een concert in de Europese School ter beschikking van het koor. In 2001 besloot het gemeentebestuur weer subsidie te verstrekken. Helaas is ook die beslissing enkele jaren geleden weer teruggedraaid en krijgt de koorvereniging nu een minimaal bedrag. Een enkele keer kreeg het koor een legaat na het overlijden van oud-leden. De koorvereniging is afhankelijk van sponsoring, subsidies en van vriendenbijdragen. De vereniging is daarom erg blij met sponsoring door veel Bergense middenstanders en de bijdragen van de uitgebreide vriendenkring. Geld, geld en nog eens geld Bij de oprichting bedroeg het inleggeld of contributie 1,- per persoon, voor een echtpaar 2,- en voor het kinderkoor 10 cent. In de crisistijd besloot het bestuur dat koorleden die hun baan kwijtraakten, vrijgesteld werden van contributie. Momenteel bedraagt de contributie 12,- per maand. De entreeprijs voor een concert bedroeg indertijd 1,-. Momenteel ligt dat tussen 20,- en 25,-. Bedroeg het exploitatieverlies op een concert destijds 100,-, tegenwoordig lopen de kosten van een concert op tot 20.000,-! Het exploitatieverlies hangt geheel af van de opbrengst van de kaartverkoop en van de sponsorgelden en subsidies. Het koor heeft verschillende financiële crises gekend. In 1976 besloot het gemeentebestuur van Bergen de subsidie stop te zetten. Het koor was in die tijd zeer afhankelijk van subsidie en de financiële situatie werd precair, al werd telkens weer een oplossing gevonden. In 1983 kreeg de Feesten Uiteraard is ieder concert op zichzelf een groot feest. Alle voorbereidingen, de opbouw van het enorme podium in de Petrus en Pauluskerk, de aankleding van de kerk, de generale repetitie, het is allemaal één groot feest. Dan zijn er sinds 2000 de heel speciale Millennium Concerten waarbij de Koorvereniging Bergen samen met het Oratoriumkoor uit Schagen, de Castricumse Oratoriumvereniging en het Begeleidingsorkest voor Noord- Holland optreedt in het Concertgebouw in Amsterdam. Dit alles onder leiding van Pieter Jan Olthof. In 2000 werd het Requiem van Verdi uitgevoerd, in 2004 het Requiem van Dvorak en in 2008 The Musicmakers van Elgar, Die erste Walpurgisnacht van Mendelssohn Bartholdy en de

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 18