Iohann Sebastian Bach €21,- KOORVERENIGING BERGEN 90 JAAR! benen omhoog en veel gegil.Een andere herinnering: 'We zaten in een concours van de Noord-Hollandse "Zangersbond en we zouden zingen op het Maesdammerhof tegenover KranenburghToen we op de brug kwamen, werd er even te hard gestampt, met het gevolg dat een aantal zangers in de prut zakte. Dus eerst naar huis, wassen. Tijdens een andere barre tocht op de terugweg van een concours, bleef de stoomtram Bello bij Koedijk in de sneeuw steken. Het hele koor moest door de sneeuw te voet verder. Dat gaf een zeker gevoel van verbondenheid. Oratoriumtraditie In de jaren na de oorlog werd begonnen met de uitvoering van oratoria. Zo werd in 1949 ter ere van het 30-jarig jubileum onder leiding van Jaques Kort het Weihnachtsoratorium van Bach uitgevoerd met bekende solisten als Maartje Kliffen, Trudy Westerouwen van Meegeren, Han Le Fevre en Guus Hoekman, onder begeleiding van Het Nederlands Kamer- Symfonieorkest van Sam Swaap. Het 50-jarig jubileum werd gevierd met een uitvoering van Die Schöpfung van Joseph Haydn, onder leiding van Cornelis Jonker, met medewerking van Anette de la Bije, Willy van Hese en Marco Bakker, onder begeleiding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het eerste concert dat door Pieter Jan Olthof werd geleid, was de Johannes Passion van Bach, in 1972. Vanaf die tijd voerde het koor ieder jaar één of soms ook twee oratoria uit. In de jaren '70 werd vaak de Johannes Passion gezongen, maar ook The Messiah van Handel, Ein Deutsches Requiem van Brahms, Requiem van Mozart, Requiem van Dvorak, een KOORVERENIGING BERGEN BEGELEIOINGSORKEST VOOR N00R0-HO ILAND Vrijdag 18 maart 200$ aanvang Dorpsstraat 22 Bergen Toegang: Verkoopadressen Bergen: Boekhandel Thomas. Stationsstraat 7-9 Eerste Bergense Boekhandel, Oude Prinsweg 11 Schoorl: Fa. Leysen, Bruna, Heerenweg 46 19.15 Petrus en Pauluskerk Terence Mlerau Romain Blschoff Nlenke Oostenrijk Margareth Beunders Immo Schröder Pieter Hendriks Pleter-|an Olthof evangelist Christuspartij sopraan alt tenoraria's basaria's dirigent Mis van Schubert en een Fantasie van Beethoven. Tijdens het 60-jarig jubileum in 1979 werd voor het eerst de Hohe Messe van Bach gezongen. Het Passieproject Sinds 2003 wordt eens per twee jaar de Matth'dus Passion uitgevoerd. De koorvereniging heeft besloten daar een projectkoor van te maken, dat wil zeggen dat mensen ook alleen voor de repetities en de uitvoering van de Matthaus Passion lid kunnen worden van het koor. Een vrij groot aantal van deze projectleden was zo enthousiast dat ze blijvend lid zijn geworden. Een ander heel bijzonder aspect is het kinderkoor. We doen daarvoor een oproep aan alle basisschoolleerlingen van Bergen, die vervolgens onder leiding van Pieter Jan Olthof en Arianne Allijn repeteren. Dat heeft nu al vier keer een geweldig koor van wel veertig kinderen opgeleverd. Kinderen en ouders die daarmee op een bijzondere manier kennis maken met de passiemuziek van Bach! Dank zij het grote muzikale netwerk van Pieter Jan Olthof werd het koor begeleid door verschillende uitstekende landelijke orkesten. In 1977 wordt het koor voor het eerst begeleid door het Begeleidingsorkest voor Noord-Holland, waarvan Pieter Jan Olthof eveneens de dirigent is. De laatste vijftien jaar is dat het vaste begeleidingsorkest voor de koorvereniging. Pieter Jan Olthof hecht grote waarde aan goede solisten en hij slaagt er in bekende solisten aan te trekken voor de aria's. Solisten van naam die samen met het koor hebben gezongen, zijn o.a. Anette de la Bije, Aafje Heynis, Willy van Hese, Nelly van der Spek, Erna Spoorenberg, Helen Lawrence, Joke de Vin, Margareth Beunders, Judith Mok, Robert Hol, Herman Schey en vele anderen. De dirigenten Bij de oprichting had de heer Kooger de leiding en kort daarna de heer Esse. In 1923 werd Johannes Brands aangesteld, opgevolgd door de heer J.Beider uit IJmuiden tegen een salaris van 30,- per maand, inclusief reiskosten. In 1945 werd Cornelis Jonker aangesteld als dirigent, maar die nam, in verband met drukke werkzaamheden, in 1948 al weer afscheid. Hij werd opgevolgd door Jacques Kort. Daarna werd Oep Bootsma benoemd. Deze dirigent had erg veel moeite met de hoge absentie tijdens de repetities en de geringe aanwas van jonge leden. Dat leidde in 1969 tot zijn vertrek. Het 50-jarig jubileum moest daardoor worden uitgesteld. Gelukkig werd Cornelis Jonker bereid gevonden nog eenmaal de leiding op zich te nemen voor de uitvoering van Die Schöpfung. De klavecimbelbegeleiding was in handen van een veelbelovende jonge musicus die vanaf 1970 dirigent is: Pieter Jan Olthof. Ledental Bij de oprichting telde het koor veertig leden. Dat bleef lange tijd schommelen tussen de veertig en vijftig. Soms wat meer, soms dreigde het onder de veertig te zakken, maar dan volgde weer een actie om opheffing van het koor te voorkomen. Tot enkele jaren geleden hebben veel zusters Ursulinen meegezongen in het koor. Op een gegeven ogenblik waren er veel te weinig mannen. De toenmalige voorzitter de heer Voorthuis

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 17