Koorvereniging Bergen 90 jaar! Een eerbiedwaardige oude dame, maar, verjongd, vitaal en springlevend. Met als belangrijkste drijfveer: samen zingen. hi de zaal van den heer H, Roos kwamen Dinsdagavond béianghcblxmdvü bijéén ter verdere bespreking van de op te richten ge mengde zangvcrceniging. Alle aanwezigen in t geheel dertig gaven zich als lid op. Na eeriige discussies werd tot verkiezing van een bestuur overgegaan. Gekozen werden.' raej. O. Piek, mej, T. Mooij, P. Poëma, A. Lek en B, de jonge. Met algemcenc stemmen werd besloten de heer B. Essen alhier te ver-' zoeken, als directeur de leiding op zich té nemen, het welk door genoemde heer werd aanvaard. Op voorstel van den heer B. Es sen en met aller instemming Inreeg de vereeni- ging den- naam „Bergens a Capd&koor'k Be sloten werd Dinsdag a.s. met dc repetitiën aan, te vangen. GEA BOSWINKEL p 23 november 1919 werd in de zaal (lunchroom) van de heer H. Roos aan de Kerkstraat de Koorvereniging Bergen opgericht. In het bericht in de Alkmaarsche Courant van 24 november 1919 wordt vermeld dat de naam van het koor 'Bergens a Capellakoor' zal zijn, maar die naam vind ik in de archiefstukken niet terug. Wel wordt als oorspronkelijke naam het 'Bergens Gemengd Koor' genoemd, maar verder wordt steeds geschreven over 'Koorvereniging Bergen'. Een moeizaam begin In een artikel in De Duinstreek van oktoberl979 ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de koorvereniging, vertelt een van de oprichters van het koor, de heer Pier Postma: 'Toen ik in 1917 in Bergen kwam wonen, was het dorp nog klein en leeg. Behalve Bergens Harmonie en een toneelclubje was er geen enkel vertier. Ook niet op zanggebied. In Friesland, waar ik vandaan ben gekomen, was ik als jongen al jaren lid geweest van een zangkoor. Ik miste dat erg in Bergen en dat is dan ook de reden geweest waarom ik contact zocht met andere inwoners. In het najaar van 1919 kwamen Rinus Houtkoper, Bertus Lek en Sjoerd Boersma samen ten huize van de dames Hekket aan de Breelaan, hoek Russenweg. Daar hebben we het Bergens Gemengd Koor opgericht. 'Ja, die eerste repetities,vertelt hij verder, 'we zongen onder leiding van een zekere heer Kooger. Hij was muziekrecensent bij de Alkmaarsche Courant en had wel verstand van dirigeren. Onze eerste echte dirigent was mijnheer Esse, al had hij geen opleiding gehad als zodanig, hij deed het erg goed. Maar als voorzitter van het koor moest ik het belang daarvan wel in de gaten houden en de behoefte aan een vakbekwaam man als dirigent kwam naar voren. Dat werd toen Johan Brands, een bekend musicus uit Alkmaar. Hij had een diploma van het conservatorium en was een leerling van Fred Roeske. Hij is het ook geweest die het koor toen groot gemaakt heeft. Pier Postma herinnert zich dat als iemand lid wilde worden, hij wel door de anderen geaccepteerd moest worden. En er werd wel eens keihard 'nee' gezegd. Een man die werd afgewezen als lid van de koorvereniging, richtte een eigen koor op. Zo ontstond het Bergens Mannenkoor. Het eerste concert Op donderdag 11 november gaf de nieuw opgerichte vereniging haar eerste concert in de zaal van de Rustende Jager. In het verslag van dat concert staat dat de opkomst van het publiek tamelijk goed was. In het openingswoord vroeg de voorzitter de aanwezige mevrouw Van Reenen- Völter of ze beschermvrouwe van het koor wilde worden. Zij stemde daar graag mee in en wenste het koor een succesvolle toekomst toe. Vervolgens werd geopend met Het liedje van de Bergenaar van mevr. Van Reenen-Völter. Daarna volgden verschillende liederen met speciale medewerking van mej. Mouton, concertzangeres te Amsterdam. Afgesloten werd weer met Het liedje van de Bergenaar dat nog voor het einde met een daverend applaus werd begeleid. Eerste jaarvergadering 22 november 1920 Uit het verslag: 'Nadat eerst een uurtje was gerepeteerd, daar wij anders te grote onkosten zouden krijgen als we hier uitsluitend een vergadering zouden beleggen, werd de vergadering door de voorzitter geopend. Uit het verslag van de penningmeester blijkt dat over het geheel genomen de

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 15