Natuur De begraafplaats is een bijzonder stukje natuur, midden in het dorp. Als werkgroep zijn we eraan gewend dat de roodborstjes bijna op onze hark zitten als we bladeren ruimen. De grote bonte specht die in het voorjaar vrolijk roffelt, en in 2008 zelfs jongen bij ons grootbracht, is onze vaste gast. En de zwerm bijen boven in een van de bomen, op zoek naar een nieuw nest, gaf ons min der zorgen dan de wespen die een nest hadden onder de struik die we wilden snoeien. Vooral op het algemene gedeelte vertonen veel zerken een roodbruine aanslag. Een van onze bezoekers heeft ons verteld dat dat veroorzaakt wordt door een alg die alleen langs de kust gedijt, omdat hij zoute zeewind nodig heeft. Het meest verrast zijn we door de vondsten van Kees Roobeek. In het kader van de kartering van paddenstoelen in Nederland, een project van de Nederlandse Mycologische Vereniging, heeft hij de paddenstoelen op de begraafplaats geïnventariseerd. Maar liefst zestig soorten heeft hij gevonden, waaronder plooiparasolletjes in de molm van een rotte dennenstronk. De laatste melding van deze soort in Nederland dateerde uit 1976 en in de Rode lijst staat de soort als waarschijnlijk uitgestorven in ons land. Een heel andere reden om zuinig op 'onze' begraafplaats te zijn. Bronnen: - Wit, S. de, 'De begraafplaats aan de Ruïnelaan'. In: Bergense Kroniek, jaargang 5, nr. 1, mei 1998, p.4. - Kloeg, M., 'Begraven in ongewijde aarde'. In: Oud Alkmaar, Tijdschrift van de Historische Vereniging Alkmaar, jaargang 32, nr.1, 2008, p.10. - Codex luris Canonlci-Wetboek van Canoniek Recht-]983, hoofdstuk V-Kerkhoven-can. 1240-1243. Nederlandse vertaling te lezen op www.kerkrecht.nl - Alberdingk Thijm, J.A., De Heilige Linie, proeve over de oostwaardsche richting van kerk en altaar, als hoofdbeginsel der kerkelijke bouwkunst. Amsterdam, 1858. In facsimile te lezen op http://books.google.nl - Brouwer, R., Ook u wacht ik. Begraafplaatsen in Europa en hun geschiedenis. Rijswijk, 2000, p.206. - www.gedenkboek.nl/info/dipart/symbolen/index.htm - www.dodenakkers.nl/symboliek - Roobeek, K., 'Rupsendoders op de begraafplaats'. In: Het Blad, gezamenlijke uitgave van KNNV afd. Regio Alkmaar en IVN afd. Noord Kennemerland, nr.12, maart 2008, p.8. Foto's: Willem Jan Bleys

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 14