wilde het weer helemaal in de tempera zetten om opnieuw te beginnen. Er zat echter een mooi fragment in dat ik graag wilde hebben. We hebben dat wat goed was eraf gesneden, zodat het een prachtig doekje werd'. Volgens Herman opende Henri hem voorgoed de ogen voor het verschil tussen waarlijk belangrijke beeldende kunstenaars en de anderen. Had Herman voordien alleen maar gekeken, Henri leerde hem zien. Vanaf nu stelde hij zich de vraag: waar gaat het om? Er groeide een grote vriendschap tussen Henri ten Holt en Herman Plomper. Ten Holt heeft daarnaast ook veel steun gehad van Plomper: eten voor het hele gezin en van tijd tot tijd de mogelijkheid om onder te duiken. Door zijn beroep had hij veel contact met de boeren en de middenstand in de buurt. In de oorlog kon hij daardoor wel eens wat regelen. Dan kwam hij met tabak, een mud tarwe of aardappelen aanzetten, waarvoor mijn vader hem betaalde met een schilderij of een tekening', vertelt Simeon ten Holt, de componist, in 2001 in een interview aan Sandra Jongenelen.Plomper was een hartstochtelijk verzamelaar van schilderijen. Dat hij zijn bestaan van expediteur combineerde met de liefde voor kunst en muziek was heel exceptioneel. Door die verzamelliefde wist hij tal van schilderijen te verwerven. Hij had de beste dingen van mijn vader, verkregen via natuurlijke ruilmiddelen'. Bij Henri ten Holt ontmoette Herman de componist en pianist Jakob (Jaap) van Domselaar (1890-1960) en zijn vrouw Maaike Middelkoop (1892-1978). Het echtpaar woonde sinds 1920 aan de Natteweg, nr. 88, in Bergen. Deze ontmoeting gaf Herman nieuwe impulsen. Jaap vertelde over muziek en Maaike bracht hem in kennis met literatuur. Op haar advies begon hij te lezen: Flaubert, Baudelaire, Gide, Sartre. Op latere leeftijd las hij nog Spinoza en Schopenhauer. Van Domselaar wordt één van zijn beste vrienden, hetgeen ook blijkt uit de bewogen brief die Van Domselaar op 3 januari 1947 schrijft naar aanleiding van de moeilijke tijd die Plomper doormaakt na de dood van zijn vrouw, Nel Donkersloot, met wie hij op 16 april 1935 was getrouwd. 'Wij hebben beiden een jaar achter de rug dat ons heugen zal. Gelukkig dat je jong bent en een zeker geluk in jezelf voelt. Ik voel dat ook, alleen al door mijn leeftijd, waarschijnlijk op geheel andere wijze. Maar dat doet er niet toe. Het komt op hetzelfde neer. Het verheugt mij dat ik iets tot dat geluk in jouw bestaan heb kunnen bijdragen, maar geloof mij, dat jij dat door je vriendelijkheid jegens ons en Henriten Holt, Stilleven met bloempotten en vruchten, 1945. (Kerncollectie Museum Kranenburgh, schenking H.H. Plomper, foto Thijs Quispel) Henri ten Holt, Portret van Jakob van Domselaar. Tekening, 1923, uit de collectie van P.IM. van Eyck, Den Haag. (Nederlands Muziek Instituut) Herman Plomper en Nel Donkersloot op hun trouwdag, 16 april 1935

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 6