Veel bewondering voor expositie in KCB De inbraak die het einde van de collectie Plomper inluidde Na een schilderijendiefstal, waarbij een schilderij van Karei Appel werd gestolen uit een huis aan de Guurtjeslaan in Bergen, geeft Plomper het volgende commentaar: Als ik zo'n Appeltje had, zou ik er niet afkomen. Als je gestolen kunst wilt verkopen, moet je een jaar of vijf wachten, dan maak je een kans'. Een jaar ervoor had er ook al een kunstdiefstal aan de Herenweg plaatsgevonden. Dat Plomper zelf het slachtoffer van een dergelijke roof zou worden, had hij nooit verwacht. Maar op 22 november 1989 is het raak. Wanneer Herman, dan 79 jaar oud, opstaat merkt hij op dat allerlei deuren die gewoonlijk openstaan nu dicht zijn. In de achterkamer ziet hij dat er een ruit is stukgeslagen; ook ziet hij een aantal lege plekken aan de wand. Bij de inbraak zijn drie gouaches van Karei Appel, voorstudies van het grote werk Vragende kinderen, en een gouache van Corneille buitgemaakt. Een grotere gouache van Appel, die de dieven kennelijk niet zo gauw uit de lijst konden krijgen, ligt in de tuin. De dieven waren zelfs heel brutaal in de slaapkamer geweest waar Herman lag te slapen en hadden zijn broek die over een stoel naast het bed hing, weggepakt. Ook de broek lag in de struiken, alleen het geld, een paar honderd gulden in de achterzak, hadden de dieven meegenomen. De zelfgemaakte 'Robert Ryman' lag op de grond. De gehele waarde van de buit was enkele honderd duizenden guldens. Op 29 november 1990 schrijft hij over de indruk die deze inbraak op hem gehad heeft: Beste Lucebert en Tony, Vriendelijk dank voor je attentie. Nou, bij mij is de pit gestolen, mijn zin is helemaal weg, ik ga nergens meer naar toe. Het was een Tuis vriend, die met een ondereind figuur uit Amsterdam het heeft gedaan, maar geen bewijs. Ik schrijf moeilijk en doe het maar per schrijfmachine, mijn excuus hiervoor. Het heeft kennelijk meer gedaan dan ik had vermoed. Gek hè, het eerste wat ik schrijf is daarover, het houdt me nog steeds bezig. Enfin, je hebt het aan de lijve ondervonden. Ikzelf mocht van de politie met het weekend, omdat ik alleen leef niet alleen thuis slapen, heb daarom alles met lange schroeven vastgezet en een stil alarm aangeschaft. Het deed me veel deugd, die kaart van jullie. Als jullie weer in Bergen bent hoop ik je eens te spreken, ook dat is voor mij moeilijk, ook aangetast. Ik heb zojuist een krant van iemand gekregen waar de verzoening instaat tussen Appel en Corneille. Er was niet echt een conflict, zegt Corneille. Ik hoop dat het jullie goed gaat en met de beste wensen voor 1991, Herman Plomper Na deze brutale inbraak kreeg Plomper inderdaad het advies van de recherche om in de weekeinden niet thuis te slapen. De kans op herhaling was te groot. Na drie weekeinden elders te hebben doorgebracht, was Plomper het zat. Hij besloot de collectie, eens zijn lust en zijn leven, te verkopen. De last van de mooie collectie werd hem nu HERMAN PLOMPER - VERHUIZEN WAS ZIJN VAK, VERZAMELEN ZIJN PASSIE BERGEN De kommissa- ris van de Koningin in de pro vincie Noord-Holland, drs. RJ. de Wit, heeft afgelopen zaterdag onder grote belang stelling een jubileumexpositie in het Kunstenaarscentrum Bergen geopend. De expositie bevat werken uit de befaamde kollektie van Herman Plom- per en duurt tot 9 oktober. De kollektie is van dinsdag tot en met zaterdag van 10.30-17.00 uur te zien, alsmede iedere zondag van 14.00-17.00 uur. Het in 1947 opgerichte Kunstuitleen Centrum Ber gen viert het veertig jarig bestaan. De gedachte, om dit jubileum op een bijzondere manier extra luister bij te zet ten, leidde tot de samenwer king met de bekende Herman Plomper, kollektioneur woonachtig in Bergen en kunstminnaar bij uitstek en- sinds het jaar van oprichting ook donateur van het KCB. in die zin bereikten.hij en het KCB gezamenlijk de gedenk- V.l.n.r.: Herman Plomper, mevrouw Plomper, burge meester J. Rit se ma en drs. R.J. de Wit. waardige veertig jaar. Uit zijn befaamde kollektie worden schilderijen, tekeningen, gra fiek en keramiek getoond van Karei Appel, Corneille, Asger Jorn, Lucebert, Constant Nieuwenhuis en K.H. Pede- sen. Het zijn 6 vertegenwoor digers van de bekende Cobra-beweging die ongeveer veertig jaar geleden ontstond! De Duinstreek over de expositie '40 jaar verzamelen, 40 jaar KCB'. Onderschrift foto moet zijn: Herman Plomper, mevrouw De Wit, burgemeester J. Ritsema en drs. R.J. de Wit Herman Plomper ontvangt de erepenning van de gemeente Bergen uit handen van burgemeester Ritsema, september 1987. (Foto: Rita Souwerbren)

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 31