Robert Ryman Parijs, vlakbij Londen, Berlijn en Amsterdam en dat hij met zijn gezin twee maanden in mijn huis mocht wonen en dat ik er dan uit trok in ruil voor nr. 28, net als ik met Appel had gedaan. Weer hoorde ik niks. Ik kon er niet van slapen - als zo'n doek je eenmaal te pakken krijgt, dan laat het je niet los. Ik wachtte weer een paar weken en vroeg in een volgende brief: Als ik nou naar New York kom, heeft het zin, wilt u me ontvangen Ook daar kreeg ik geen antwoord op. Een paar maanden later stond er in het NRC Handelsblad een advertentie voor een culturele reis naar Philadelphia, Montreal, Boston en New York, waar wij drie dagen tot onze beschikking zouden hebben. Ik schreef er direct op in, maar kreeg na drie weken bericht dat de reis wegens te weinig belangstelling niet door ging. Toen ben ik meteen in mijn eentje op het vliegtuig gestapt en ben naar New York gegaan. Ik had niets van tevoren geregeld, zodat ik vanaf het vliegveld met een bus naar het midden van New York ben gegaan en bij het busstation geïnformeerd heb naar een hotel. Die waren echter zo duur, 25 a 30 dollar per nacht, dat ik vroeg of er geen goedkopere gelegenheden waren. Ik kreeg toen een adres van het YMCA, een hotel voor studenten. Dat kostte 9 dollar, wat me beter paste. Ik had een heel klein eenpersoonskamertje, maar was in elk Als je in New York van tevoren een plan opmaakt van waar je heen wilt, is dat erg eenvoudig. Je kijkt op een plattegrond en noteert alleen de nummers van de straten. Midden in New York ligt het Central Park. Aan de ene kant daarvan heet het East, en aan de andere kant West. Je steekt je hand op en er komt meteen een taxi, die staan nooit maar rijden altijd heen en weer en kun je zo aanroepen. Je zegt bijvoorbeeld 47 East en hij brengt je er. Toen ik een paar dagen in New York de belangrijkste adressen, zoals het Guggenheim Museum, het Museum of Modern Art, het World Trade Centre en het Rockefeller Centre had bezocht, ging ik op weg naar de Weber Gallery. Ik ontmoette daar een vrouw en vroeg naar het werk van Robert Ryman. Zij ging weg om de heer Weber te vragen. Even daarna kwam hij zelf, Weber. Ik vroeg hem hetzelfde. 'O no, that is in the warehouse, that is not here.Ik zei dat ik zijn werk in Amsterdam had gezien en het nu graag bij hem wilde zien. Om kort te zijn, er volgde een heel merkwaardig gesprek, zodat ik werd uitgenodigd op zijn kantoor. Hij vroeg mij daar:' What do you see in his workIt has no subject'. Ik zei: 'That is what I mean, he is painting with the paint and the paint is his subject'. We zaten even later aan een lekkere borrel toen ik hem vroeg: 'Will you call Robert Ryman and tell him that I am here?' 'O no, he meets nobody'. 'Ik zei: 'He knows me! Will you tell him that I am here in New York to meet Robert Ryman'. 'I will try', zei hij. Hij kwam terug en zei: 'Tomorrow afternoon, 5 o'clock at his home'. De volgende dag dus naar Ryman; om vijf uur precies was ik er. Hij gaf me een hand en zei: 'Dear mister Plomper, thank you for your kind letters, but I am so sorry, that what you mean is my own collection and that is not for sale'. Enfin, we hebben een voortreffelijk gesprek gehad en toen het zes uur was, zei ik: 'Sorry, you must eat, I go'. 'O, Kunsthalle Basel -19.Juni bis 10. August J975 Robert Ryman 1930 Geboren in Nashville, Tennessee 1948-49 Studium am Tennessee Polytechnic Institute, Cookville 1949-50 Studium am Peabody College for Teachers, Nashville 1950-52 Dienst in der amerikanischen Armee 1952 Obersiedlung nach New York, wo er jetzt noch 3-^ r?^ t* Robert Ryman, Wedding Picture, 1961. Olieverf op karton. (Foto uit de catalogus). Catalogus van Robert Ryman uit 1975 met een opdracht van de schilder voor Plomper, gekregen tijdens zijn bezoek aan New York eind jaren zeventig.

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 18