20 januari t.m. 18 februari 1974 achtergrond, Stilleven met bloempotten en vruchten. Dit werk is het fragment van een groot schilderij dat Henri ten Holt ooit wilde vernietigen omdat het hem niet beviel. Van Ten Holt hingen op deze tentoonstelling ook voorstudies van grote schilderijen, felle, intens bewogen tekeningen van De vier paarden uit het bijbelboek: De Openbaring van Johannes en snelle krabbels van biddende monniken en vluchtende vrouwen van het grote naamloze drieluik, Henri's laatste grote werk, gemaakt kort voor zijn dood. Ook waren er op deze tentoonstelling ondermeer diverse schalen van Appel, Constant, Corneille, Lucebert en Jorn, en enkele werken van Chagall, Picasso, Nic Jonk en Hans van Draanen te zien. Een grote wens van Plomper in die tijd is nog een werk van Anton Rooskens uit 1948 dat zou goed passen in de collectie. Verzamelenzegt hij, 'is niet alleen maar een zaak van veel dingen bij elkaar brengen. Je koopt iets omdat het ergens bij hoort. Na de tentoonstelling ontvangt Plomper een brief van de directeur van het Stedelijk Museum in Alkmaar, mr. K.J. Kriek, waarin deze schrijft dat de tentoonstelling goed is verlopen en veel, namelijk 1164, bezoekers heeft getrokken, waaronder 294 scholieren in klasverband. Het nieuwe gemeentehuis in Bergen In juni 1980 geeft Plomper een schilderij Boomstudie en een tekening Sluislaan in bruikleen aan het nieuwe gemeentehuis om de kale muren bij burgemeester Ritsema en wethouder Franck wat op te fleuren. Bij de officiële opening op 24 september 1980 geeft Plomper zeven werken van Henri ten Holt, te weten zes schilderijen en een tekening, waaronder de beide eerdergenoemde, in bruikleen aan de gemeente Bergen voor een periode van dertig jaar, ten behoeve van een permanente expositie in Elkshove, het nieuwe gemeentehuis van Bergen. Het nieuwe gemeentehuis dat gebouwd is naar een ontwerp van de architect C. Kalsbeek, wordt geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, drs. R.J. de Wit. Herman Plomper, die met zijn zoons de hele verhuizing van het oude naar het nieuwe gemeentehuis had gedaan, was één van de sprekers. een greep uit 1940-1970 HERMAN PLOMPER - VERHUIZEN WAS ZIJN VAK, VERZAMELEN ZIJN PASSIE Kunstgiften voor Collectie Bergen BERGEN - De Bergense kunstver zamelaar H. H. Plomper schonk deze week een zestal schilderijen en een tekening aan de Stichting Noord hollands Kunstcentrum. De gift betreft werken van de Ber gense schilder Henri ten Holt (1884- 1968) en is bestemd voor de vorig jaar gevormde Collectie Bergen. De werken worden gezien als een belangrijke aanwinst voor de collec tie. Er is een tekening bij uit 1927, drie stillevens uit de veertiger jaren en twee monumentale boomstudies. Ook een zelfportret uit de laatste scheppingsperiode van de schilder behoort tot de schenking. Bij de officiële uitreiking in het gemeentehuis Bergen kondigde de heer Plomper aan dat hij, wanneer de Collectie Bergen definitief ge huisvest is, opnieuw een aantal schilderijen van Ten Holt beschik baar zal stellen. lii) het zelfportret van Henri ten Holt. V.l.n.r. burgemeester J Ritsema. H.H. Plomper, Annie Frans en Kees den Tex geopend maandag t.m. donderdag 10-12 en van 2-5 uur, vrijdag 10-5 uur, zondag 2-5uur, zaterdag gesloten Overzicht van een van de zalen in het Stedelijk Museum in de Doelenstraat. Bij de schenking door Herman Plomper van zeven werken van Henri ten Holt, wiens zelfportret als achtergrond fungeert. V.l.n.r. burgemeester J. Ritsema, mevrouw Annie Frans en Herman Plomper. (Foto: Marius Hofhuis) STEDELIJK MUSEUM ALKMAAR DOELENSTRAAT 3 schilderijen en tekeningen uit de collectie van H. H, Plomper Foto van de opening, links K.J. Kriek, de directeur van het Stedelijk Museum, rechts de kunstcriticus Hans Redeker. Affiche van de tentoonstelling in Alkmaar, 1974. (Foto: Nico Koster)

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 15