S - W** v v - Tt Door frauduleus bedrogzoals in het verslag staat, heeft hij diverse paarden gekocht zonder betaling. Laaghartig als hij blijkt te zijn, steelt hij zelfs zijn eigen moeders jak, dat in Alkmaar wordt verkocht en waarvoor de moeder hem zelf bij de officier in Alkmaar heeft aangeklaagd. Vervolgens steelt hij ten huize van Simon Jansz op Oudburgh, nadat hij een venster heeft geforceerd, in het voorhuis uit de kast, een blauwe rok. Kleding was vrij kostbaar en ging vaak meerdere geslachten mee. De volgende nacht gaat hij er op uit in gezelschap van Jan Prinsen en Gerrit Pietersz, en breekt opnieuw in bij Simon Jansz. De buit bestaat nu uit twee tinnen schotels en een koperen keteltje. Van Dirck Mouritsz en de weduwe van Jacob Thijssen, beiden wonend op Saenegccst, steelt hij 's'avonds ontrent ses uitren 5 sack kooren vande dorsvloeren waer vande eene deur open gevonden hebbende ende de andere badt weten te openen'. Uit deze regels blijkt de gedetailleerde verslaglegging van het vonnis. Het koren wordt vervolgens aan een grutter in Schagen verkocht voor drie gulden per zak. Zo is te zien waar de diefstal van een paard voor nodig was; hij moet dus ook over een wagen hebben beschikt. Nu hij daar toch in de buurt is, wordt bij Claes Kat in het Vossegat in Oude Zijpc een rode koperen roomketcl gestolen. Weer later worden uit weilanden bij Krabbendam drie schapen meegenomen, twee van Harck Schipper en een van klcijn Arientje. Hij verkoopt ze voor 12 gulden en 4 gulden boter in natura aan dezelfde blijkbaar nogal naïeve Claes Kat in het Vossegat. Een bij Schoorl in het duin lopend vet schaap toebehorende aan Jan Bood moet de honger stillen van de crimineel. Hij heeft het dier, zo meldt het verslag ten huijse van sijn moeder gedood en gegeten'. Uit de reeks beschuldigingen, o.a. van agressie op 's heeren wegen' die hij, 'buijten pijn en isere banden' bekent, blijkt tevens zijn mobiliteit. Maar niet alleen Willem Jacobsz behoorde toen tot de weggebruikers. Ook marskramers, kermisgasten, bestuurders, koeriers, marktkooplieden en vele anderen begaven zich per paard, trekschuit of te voet op weg. In het artikel 'Criminele rechtspraak in vroeger tijden' van A. A. (Bert) Veer, Bergense Kroniek, mei 1996, valt o.a. te lezen dat Geertje Reiniers, de (jonge) weduwe van Isaak Bouwens samen met drie familieleden heeft ingebroken in een winkel alwaar voor 1300 a 1400 gulden aan koopwaar werd gestolen, een voor die tijd zeer aanzienlijke buit. Dit voorval had een week na nieuwjaar 1676 plaats. Opmerkelijk is het dan ook dat toen al een deel van de buit helemaal naar Amsterdam werd gebracht om daar bij de Bank van Lening te worden verpand. Om ons een beeld te vormen van de regionale mobiliteit van toen en de vervoersmogelijkheden in die dagen, weten we dat de trekschuit (zie afb. blz. 3) het meest gebruikte vervoermiddel over grotere afstanden was. Reeds voor 1665 lag in ons land 65S km trekvaart. Een redelijk netwerk van bestemmingen met vaste dienstregeling zorgde, ijs en weder dienende, voor een betrouwbare en vrij comfortabele verbinding. In de winterdagen brandde er veelal zelfs een kacheltje in het ruim. Ook andere binnenvaartdiensten voor passagiers en koopwaar, onderhielden vaste verbindingen. Voor de kleinere afstanden bestonden er de veerdiensten. In Bergen kennen we de Ooster- en de Westcrveersloot die respectievelijk eindigen nabij de Oude Bcrgerweg waaraan nog steeds het Berger veerhuis is gelegen en aan de Voert bij de Sluislaan. Ook de Veersloot vanaf de Coedijcker Vaert (Noord-Hollands Kanaal) naar het haventje aan de Schapenlaan werd, zoals de naam aangeeft, gebruikt voor vervoer over water. Over de perikelen van deze sloot, ook wel Schermersloot genaamd, heeft Diederik Aten in ons themanummer van april 2006 uitvoerig geschreven. Over land was er de postkoets, waarvoor ook een vaste Het sluisje bij de Voert. (Ansichtkaarten verzameling Maria Smook) De postkoets was het snelste vervoermiddel in vroeger tijd. (Een impressie van Anton Pieck)

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 6