Misdaad en mobiliteit in het verleden RU WAALEWIJN onderzoek door leden van de Histongrocp in het Regionaal Archief Alkmaar is een vonnis van de Hooge vierschaar (Oud Rechterlijk Archief Bergen Inv. nr. 2144) aan de vergetelheid onttrokken en getranscribeerd. Daarbij werd de 'crimineel' Willem Jacobsz. alias Willem Stad, oud 24 jaar en geboren te Bergen op 28 september 1711, veroordeeld om 'door den scherpreghter metde koorde gestraft te werden datter de dood nae volght ende sijne lighaem ten proije gegeven aende vogelen des kemels ende sijne goederen geconfisceert ten proffijte vande Ed. Geb. vrouwe Adriana Eleonora van Teijlingen vrouwe van BergenIn het uiteindelijk vonnis is de cis dat 'sijne doode lighaem ten proije gegeven aende vogelen des hemels' vervallen. Uit het vonnis waartegen geen beroep mogelijk was, blijkt dat hij 'van der jeugt off aen een quaet en ondeugent leven heeft geleijt' en 'waer over al voor de tijd van drie jaeren bij den officier van Bergen sijnde gesaiseert' dus zeker al jaren geen lieverdje is geweest en die daarna tot ver in de Noordkop zijn slag sloeg. Als wc lezen wat er zo al gestolen werd, moet dit gezien Begin negentiende eeuw kenden eenvoudige gezinnen niet veel luxe. (Tekening van Arthur Briët. Eigendom: Museum Kemperland, Eindhoven) worden in de wetenschap, dat de doorsnee burger in die jaren over weinig contant geld beschikte, zodat slechts aardse goederen van zijn gading waren. Het verslag van zijn misdaden vangt aan met stroperijen van hazen, konijnen en hoenders en ook het stelen van veldgewassen zoals rapen van zijn buren. Van Louw Kuicker steelt hij een zak boekweit. Hieruit kan worden opgemaakt dat, waar nu alle agrarische grond rond Bergen vrijwel geheel in gebruik is als weidegrond, in vroeger dagen ook akkerbouw plaats vond. Boekweitgrutten, destijds een belangrijk onderdeel van de warme maaltijd, hadden slechts een kooktijd van een kwartier nodig, dit in tegenstelling tot gerstegrutten die anderhalf uur vergden. Het was dus een snel te bereiden hoofdvoedsel, temeer daar de aardappel pas sinds het eind van de 17c eeuw in Europa bekend was en nog niet algemeen geaccepteerd werd. Trekschuit, ets door Reinier Nooms, ca. 1660

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 5