Badkleding vroeger en nu MUSEUMSCHATTEN UIT HET STERKENHUIS 26 ELS SCHOOND ER WOERD-S AVENUE 2 E^adkleding is een relatief modern begrip: Vanaf de oudheid g tot ver in de nieuwe tijd ging men of naakt of slechts in een e hemd gekleed te water. Eerst omstreeks 1850 komt er voor heren badkleding. De dames droegen in die tijd dikke 1 katoenen jurken, daarna kwamen er de wollen tricot badpakken (wol neemt, in tegenstelling tot katoen, veel vocht op en laat het langzaam verdampen, het voelt dan niet koud aan als je op het strand ligt). In 1895 droegen de dames een 'badpak' met korset en kniebroek, om de heupen een flinke brede geplooide sjerp met strik op het achterwerk, een mouwloos lijfje met V-hals en op het hoofd een badmuts met kinband, schoenen met veters die om de kuit gestrikt werden. Tien jaar later, in 1905, bleef het korset in de badkleding achterwege maar kwamen er vaak een knielangc rok en kousen bij. De mannen droegen in die tijd tricot badpakken, vaak rood/wit of blauw/wit horizontaal gestreept met korte pijpjes, met of zonder mouwtjes en met ronde hals. Zeebaden waren voor de gezondheid van de welgestelden; even ongezien het water in en er snel weer uit. De baders gingen per badkoets te water, een ingevolge de Plaatselijke Algemene Politie Verordening voorgeschreven ritueel ter beteugeling van de 'zedeloosheid'. Toen Bergen aan Zee gesticht werd in 1906 was baden hier meer pootjebaden met opgetrokken rok of broekspijpen, of wandelen langs de vloedlijn met een parasol en in lange jurk. Tussen 1900-1940 volgde het badpak de trend van het ondergoed: het werd alsmaar korter en bloter (in 1913 halverwege het bovenbeen, totdat in 1939 het bovenbeen, de armen en schouders geheel ontbloot waren). Na 1945 mocht men zich op het strand in Bergen aan Zee omkleden zonder gebruik te maken van koetsen of cabines. Wel geschiedde dat omhuld met een grote handdoek, die vaak met een koord om de hals gesloten werd. Velen van u zullen zich zulke komische taferelen nog wel voor de geest kunnen halen. In 1950 deed de bikini zijn intrede, al snel gevolgd door de monokini (alleen een broekje) voor de durfals en de volgende stap is natuurlijk naakt, dus terug bij af. Museum Het Sterkenhuis heeft verschillende badpakken vanaf 1920, dus heel decent: met pijpjes, met en later zonder mouwtjes, met een ronde hals, of een 'wufte' met ceintuur. Zelfs heeft het museum een strandenscmble: badpak, bloes en rok. Dit alles werd getoond in de zomertentoonstelling van 2006, gewijd aan de herdenking van 100 jaar Bergen aan Zee.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 28