EEN KLEINE EEUW TENNIS IN BERGEN Advertentie uit De Bergensche Bad-, Duin-, en Boschbode van 23 augustus 1919. (Regionaal Archief Alkmaar) Tennisbanen te huur. 1 September Gem. Villa's te huur, f 100.- per maand. Villa's te koop f 7500,-. „BREMHOEVE" BERGEN. Logo van De Molenkrocht. te buur, Gem. Villa's te buur voor fl. 100 per maand, Villa's te koop fl. 7500,=. Inlichtingen: 'Bremhoeve' - Bergen. In 1922 is tennispark 'De Molenkrocht' (vier asfaltbancn) ingeschreven bij de Kamer van Koophandel Alkmaar onder dossiernummer 7048. Tot en met 1932 werd, in winters met voldoende vorst, het park omgetoverd tot ijsbaan met feestverlichting en muziek. In het dorp sprak men over 'het baantje van Bogtman'. Een avondje schaatsen kostte 5 cent; een uur tennissen 50 cent. Dochter neemt het van vader over Anna Bogtman was van 1933 tot 1937 getrouwd met Willem Wigbold graaf van Limburg Stirum Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren, Koen (1933) en Conny (1935). Anna was verknocht aan het park 'De Molenkrocht'. Naast haar sportieve kwaliteiten had zij de ondernemerszin van haar vader. Na diens overlijden in 1933 heeft zij in overleg met haar moeder het park in 1937 gemoderniseerd. De asfaltbanen werden, door Eilers Co uit Amsterdam, omgebouwd tot twee gravelbanen volgens de officiële maten van de NLTB (Nederlandse Lawn Tennis Bond). In 1938 werd het laatste Badgastcntoernooi voor de Tweede Wereldoorlog gespeeld. Tijdens de stilstand van het park in de oorlogsjaren volgde Anna een sportcursus in Amsterdam en bij de Coen Bogtman Az. aan het sneeuwruimen. (Foto: eigendom Piet Mooij) heropening van het park in augustus 1945 behoorde zij bij de eerste tennisleraressen in Nederland. Tevens had zij zich bekwaamd tot gediplomeerd modeontwerpster. Vele dames hebben door haar ontworpen kleding gedragen. Anna Bogtman trouwde in 1949 met Matthcus Lau. In 1947 gaf de KNLTB toestemming tot het houden van een A-B toernooi. Voor tennis-liefhebbcrs was 'De Molenkrocht' het meest aantrekkelijke park van het Noorderkwartier. Vanaf 1950 tot midden jaren zestig werd ook een particuliere tennisbaan behorende bij villa Dennenheuvel aan de Komlaan geëxploiteerd door de eigenaars van 'De Molenkrocht'. Daarna is deze baan als bouwgrond verkocht. Leraar vervangt lerares Omdat Anna in verwachting was, werd 'De Molenkrocht' in het voorjaar van 1952 gepacht door de tennisleraar M.J. van Schie uit Amsterdam. In dat jaar werd Thé Lau geboren. Theo van Schie woonde met zijn vrouw Hetty, hun twee dochtertjes en een assistent trainer in het tot woonhuis verbouwde clubhuis op het park tot en met het seizoen 1957. Na 1957 werd het complex weer gerund door Matthé Lau en nog enige jaren door zijn vrouw Anna. In 1964 werd het 'Thé- huis' verplaatst en kwam er op de vrijgekomen plek een derde baan. Er volgde een periode waarin Bergcnaren en gasten van Bergen een steeds grotere interesse kregen voor het tennisspel. Het park werd dan ook razend populair. In december 1989 kocht tennisleraar Johannes Wilhelmus (Jan) Donders het tennispark van Koenraad Wigbold graaf van Limburg Stirum. De Bremhoeve en het Klampdak Vanaf 1916 is de Bremhoevc bewoond geweest door het echtpaar Bogtman en vanaf 1933 door de weduwe en andere familieleden van Coenraad. Het langst hebben Matthé en Anna Lau-Bogtman er gewoond. Op 1 augustus 2005 kochten de heer en mevrouw Vollenbrock-Tromp het historische pand van waaruit de hier beschreven geschiedenis begon. De Bremhoeve en 'De Molcnkrocht' kwamen pas echt los van elkaar, nadat het echtpaar Lau-Bogtman in juli 2005 verhuisde naar de Marke in Bergen. Anna is op 29 juli

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 19