leerde waarderen. De angsten en vrezen die hij in het duinland schap ervoer zijn voor mij pas echt pakkende herinneringen. Er liepen nogal wat dichters los in ons dorp. Vrijwel allen schreven over: 'het schrikbewind boven de zee': de wolken. Of over die 'angstige stilte' in de winter, over hoe een leeg landschap zich aan je kan opdringen. Lees Maurits Mok, Gerrit Kouwenaar, Lucebert, H.C. ten Berge. Later zouden twee dorps- en leeftijdsgenoten prachtig over die woeste duinen dichten: Neeltje Maria Min en Elly de Waard. Mischa de Vreede voegde zich daar bij. Nu houden Joost Zwagerman en Pieter Boskma die traditie levend. Een duinpan was onze bedding', schreef Neeltje Maria Min. Een bedding die heel wat kunstenaars heeft voortgebracht, misschien omdat je langs de kust ook de noodzakelijke eenzaamheid kan vinden om naar je innerlijke stem te luisteren. Alleen daar, 'op het dode zand' schreef Lucebert, vind je 'De lege, eenzame mens.' Het landschap was wilder in mijn kindertijd, ook al werden er ook toen al pogingen gedaan de natuur te temmen. Elk voorjaar werd er helm geplant en prikkeldraad gespannen. De enige rijkspolitieagent van het dorp joeg ons met regelmaat uit de duinen. En niet alleen omdat we 'tuut, tuut zonder eieren,' achter zijn rug riepen. Het duin moest beschermd. En het was gevaarlijk. Drijfzand, hele vlakten, vooral in het waterleiding gebied, waar grote gleuven waren gegraven om het drinkwater te geleiden. Moerassen. Of is ook dat het perspectief van een kind? Toen ik daar eind jaren zeventig veel ronddwaalde, nog niet bewust van het feit dat ik in mijn achterhoofd bezig was mijn jeugd te herscheppen, waren de moerassen drooggevallen! En waar waren de leeuwenbekjes gebleven? Het duinviooltje! Er stond geen water meer in de greppels! 'Het grondwaterpeil is gezakt,' zei de oude Mees Ravenhorst me toen. 'Allemaal de schuld van doctorandussen die niet met hun tengels van de natuur konden afblijven.' Vandaag de dag lijkt het zand weer te mogen stuiven. De doctorandussen van Rijkswaterstaat staan zelfs een mate van verwildering toe. Kunstmatige verwildering. Er is een heuse Kerf in de duinen ten noorden van Bergen aan Zee gcbuldozerd, om

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 14