BERGENAREN VERTELLEN OVER VROEGER Door dit uitzicht vanaf haar huis, kan de kosteres het Vredeskerkje bewaken. Foto 2005. (Foto: Trees Staarink- Bruinsma). TREES STAARINK-BRUINSMA Rechts van de Zeeweg staat het robuuste rietgedekte Vredeskerkje met links aan de overkant het hooggelegen huis van de koster/gastvrouw José Siebers-Faber. Voor ik naar José ging, heb ik even de 'Van Dale' geraadpleegd: het woord koster is van het Latijnse custor (bewaker) afgeleid en kosteres wordt als vrouwelijke kerkbewaarder omschreven. Als ik na een vrij steile oprit uit mijn auto stap, blijf ik verrast staan. Wat een prachtig uitzicht op het kerkje, dit is een foto waard! Jjjadat José mij hartelijk heeft verwelkomd, zeg ik dat ik het wel heel bijzonder vind, een koster die tegenover haar kerk woont en waakt. 'Ja' zegt José, 'ik kan desnoods de hele dag het kerkje in de gaten houden, op mijn terras, in mijn huiskamer en zelfs hoven in mijn slaapkamer. De hal van haar huis heeft een lambrisering van groen geglazuurde wandtegels die net als de tegels op de vloer een nostalgische uitstraling hebben. Aan de wand hangen drie keramische tegeltjes met daaronder het oude straatnaambordje Zeeweg, dat ze kreeg toen de bordjes vernieuwd werden. Eén voor één wijst José de tegels aan: 'kijk, dit is het wapen van Sneek, mijn geboorteplaats, deze is van Amsterdam waar mijn man is geboren en op de onderste tegel staat het wapen van Bergen met zijn zes merletten. In de woonkamer gekomen, bewonder ik het uitzicht op zee, dat volgens José door bebouwing na de oorlog een stuk minder is geworden. Hoe komt in vredesnaam het Vredeskerkje aan zijn naam? De eerste vraag die met dit interview bij me opkomt is natuurlijk hoe het Vredeskerkje aan zijn naam komt. José knikt begrijpend en zegt: 'Dat is een heel verhaal. In 1918 nam de echtgenote van Jacob van Reenen, destijds burgemeester en Heer van Bergen, het initiatief een kerk voor verschillende kerkgezindten, een oecumenische kerk, in Bergen aan Zee te laten bouwen. Mevrouw Marie Amalie Dorothea van Re enen-Völt er, stichteres in 1906 van Bergen aan Zee, vond dat er in deze badplaats geen kerk mocht ontbreken. Het was een particulier initiatief van haar dat met familiekapitaal gefinancierd werd. Door de bouw en het gebruik van het kerkje wilde zij alle vredelievende krachten bijeen brengen om zo blijvend vrede in Europa te realiseren. Geheel volgens de aard van mevrouw Van Reenen werd het een kerk waar zij onmiskenbaar een grote inbreng in wilde hebben. Dat wil zeggen tot en met de keuze van de predikanten, die als richtlijn de door haar samengestelde liturgie meekregen. Deze liturgie ontleende zij aan die van ds. Eugene Bersier uit Parijs, die omstreeks 1870 een liturgie invoerde die tot de verbeelding van veel kerkbezoekers sprak. Een en ander betekende dat 'haar' kerk los stond van elk bestaand kerkverband. Ook dat was in stijl met haar karakter en denkbeelden. In de loop der jaren is door predikanten van zeer uiteenlopende signatuur in het kerkje gepreekt.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 34