Bergen aan Zee anno 1950: kleinheid versus onmetelijkheid HAYE VAN DER WERF jeugd begon op de Parkweg 13 later 27. Weliswaar heb ik ook nog even op de Eeuwigelaan gewoond en in het Parkhuis tussen de tennisbanen, maar dat kan ik me niet meer herinneren. De Parkweg was toen een doodlopende weg die eindigde in een klein pleintje, waar een auto net kon draaien voor het houten huisje van Verkade. Transvaal was nog ongerept duin. En achter het Parnassiapark op die Parkweg was het een geïsoleerde boel. 's Winters woonden wij er alleen met meneer en mevrouw Praat van het pension Parnassia. Zomers, tijdens de vakanties en een enkel lang weekend werden de tweede huizen bewoond. Dan verschenen de families Hampe, Dutilh, Levi, Vos, Swaab, Van Maanen en Biemond. En dan was het voor ons dus feest. Want hoewel in een gezin met negen kinderen voldoende speelkameraadjes voorhanden lijken, is het voor de afwisseling wel aardig als er van tijd tot tijd andere vriendjes verschijnen die bovendien iets te melden hebben uit de 'grote' stad. Want Bergen aan Zee was in die tijd een andere wereld. Onmetelijk met grootse vergezichten, een eindeloze tuin tot Eg-mond en een zee die niet leek op te houden. En tegelijkertijd was, door die onmetelijkheid, alles klein. Om de gedachten te bepalen: het grootste gebouw in het centrum was hotel Marconi, nu Monsmarem, aan de Zeeweg. En van die grootte was de toenmalige eigenaar zo geschrokken dat hij zijn woonhuis aan de Paulineweg maar gauw Klein Marconi noemde. De flat op het Van der Wijckplein bestond nog niet. Waar nu het Zeeaquarium en Neptunus staan lag alleen het fundament van het oude hotel Nassau Bergen en het nieuwe Nassau werd nog gebouwd. Van het appartementencomplex Julianaduin was nog geheel geen sprake. En natuurlijk mochten de koloniehuizen en vooral Bio-Vacantieoord er zijn qua grootte, maar die stonden zo aan het einde van de Elzenlaan of hoog op het Russenduin dat ook die nog klein toeschenen. Parkweg, Bergen aan Zee.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 31