Vereen. „Sf. Maarten". Maandagavond j.1. werd door de Katho lieken, onder voorzitterschap van Kapelaan Boelrijk, een korte bijeenkomst gehouden. Besloten werd een Militaire Vereeniging op te richten en die „Sint Maarten" te noemen. Een Bestuur werd gekozen: tot voorzitter en vice-voorzitter werden resp. benoemd de Eerw. Heer Boelrijk en Lt. Sluiter, terwijl de functies van secr. en penningm. achter eenvolgens, bij acclamatie, werden toegekend aan de Heeren Amsing, Zeehuis en J. ten Berge, Elzenlaan „De Kubus". De vergadering droeg een voorloopig karak ter, zoodat tot de vorming van een vast programma nog niet kon worden overgegaan. Wel werd overeenstemming bereikt t.a.v. de houding jegens andere, eventueel op te richten, vereenigingen, waarmede dan zoo veel mogelijk contact zal worden gehouden. Zij die alsnog lid wenschen te worden van deze vereeniging, kunnen zich opgeven bij den Secretaris. Artikel in Geeft Acht, 23 september 1939, nummer 2, p.4. J. ten Berge, penningmeester van de R.K. militaire vereniging St. Maarten. R.K. Mil. Ver. „Sf. Maarten' De R.K. Militaire Ver. „St. Maarten" heeft in samenwerking met de Chr. Militaire Ver. een huis gehuurd in het Parnassia-park. Het ligt in de bedoeling om een studiezaal in te richten en tevens een bibliotheek te vormen, waarvan de militairen gratis ge bruik zullen kunnen maken. Zij die zich voor deze studiegelegenheid interesseeren, kunnen zich voor inlichtingen vervoegen bij dpi. Renkema (in de „Nachtegaal") of bij J. F. ten Berge (in „De Kubus"). Artikel in Geeft Acht, 7 oktober 1939, nummer 4, p.2. J.F. ten Berge, een van de contactpersonen van het Parkhuis. Samenwerking met de Christelijke militaire vereniging. Z.K.H. Prins Bernard op inspectie te Bergen aan Zee, rechts van de prins loopt Kolonel Rutgers v.d. Loeff, het gebouw is de achterzijde van Hotel Nassau-Bergen. (Collectie Piet Mooij). katholieke Militaire Vereniging 'Sint Maarten' op en werd penningmeester van het bestuur. Deze vereniging huurde het Parkhuis en richtte het in als studiehuis en bibliotheek. Via mijn vader konden katholieke militairen toegang krijgen tot het Parkhuis, informatie krijgen en ideeën aandragen voor lezingen. Hij was te bereiken op het adres Elzenlaan 8 in 'De Kubus'. Langzamerhand kon ik me een beeld vormen van het dagelijkse leven van mijn vader in het legerkamp in Bergen aan Zee. Ter herinnering aan hem maakte ik een rondwandeling en ging langs de plekken waar hij waarschijnlijk is geweest. Doorntjes 8 Eind januari 1940 besloot mijn moeder naar Bergen te verhuizen. Ze wilde mijn vader niet langer alleen laten. 'Ik zei de huur van het huis op de Koningin Sophialaan op, sloeg de meubels op bij verhuisbedrijf Pot in Amersfoort en ging naar Bergen met de drie oudste kinderen. Ik was in verwachting van de vierde.' De flinkheid straalde van haar gezicht af, toen ze me dat vertelde. Het adres in Bergen waar mijn moeder met de kinderen ging wonen was Doorntjes 8. Daar werd ook mijn broer Inigo geboren, op 28 april 1940. Ik heb nog een geboortekaartje van hem met dit adres erop. 's Nachts mocht mijn vader van de legerleiding thuis slapen. Over het Bergen van die tijd vertelde mijn moeder: 'Ik kwam daar de dichter Roland Holst wel eens tegen op straat. Hij was een echte heer. Hij droeg een hoed en een wandelstok en als hij mij groette boog hij en nam heel diep zijn hoed af.' Roland Holst woonde toen vlak achter mijn ouders op de Nesdijk 7, samen met de schrijver Du Perron. Vlakbij de Doorntjes lag het vliegveld van Bergen. Mijn vader en moeder zullen zeker wakker geschrokken zijn toen de Duitsers het vliegveld bombardeerden in de vroege ochtend van vrijdag 10 mei 1940. Mijn een na oudste broer Louis herinnert het zich nog heel goed. Hij was toen 5 jaar. Hij vroeg mijn moeder de volgende morgen of hij naar het vliegveld mocht gaan kijken. Moeder reageerde geschrokken: 'Ik verbied het je ten strengste.' Ze gebruikte wel vaker archaïsche taal als ze haar gezag wilde doen gelden. Vertrek naar de Afsluitdijk Het meest dramatische verhaal dat mijn ouders vertelden ging over de periode na de inval van de Duitsers, tussen vrijdag 10 en dinsdag 14 mei. Mijn vader moest met andere militairen naar de Afsluitdijk om de Duitsers

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 28