Gemobiliseerd in Bergen aan Zee Belevenissen van een dienstplichtig militair tijdens de mobilisatie en het begin van de oorlog 'Dankzij moeder ben ik nog in leven.' Zo eindigde mijn vader een van de verhalen over zijn oorlogstijd in Bergen (NH). Hij haalde zijn herinneringen op toen ik opgroeide in Amersfoort. Aan wat hij vertelde, denk ik nog vaak terug. Vooral als ik samen met mijn man in Bergen aan Zee logeer. Op een gegeven moment kreeg ik de behoefte iets meer te weten over de historische achtergrond van wat ik vroeger thuis had gehoord. Ik ben op zoek gegaan en over de resultaten gaat dit artikel. De mobilisatie Het was een dramatische periode in de geschiedenis van Nederland, van Bergen en ook in het leven van mijn ouders. Oorlogsdreiging, inval van de Duitsers. Op 29 augustus 1939 kondigde de regering een algemene mobilisatie af. In die periode woonden mijn ouders met hun drie kinderen, Sjef, Louis en Maria-Hedwig, op de Koningin Sophialaan 16 in Amersfoort. Mijn vader, Jozef Frans ten Berge, was in 1904 in Groningen geboren en mijn moeder, Maria Johanna Elizabeth Grol, kwam in dezelfde plaats ter wereld, in 1903. Van beroep was mijn vader commissionair in wollen stoffen en mijn moeder was onderwijzeres totdat ze trouwde in 1932. Zoals veel mannen kreeg ook mijn vader een oproep om in militaire dienst te gaan. Hij moest zich melden in Bergen (NH) bij de landmacht. Samen met honderden andere militairen kwam hij eind augustus aan op het station van Bergen en ging op weg naar zijn legerplaats. Maar waar was die legerplaats, vroeg ik me later af? Mijn vader leeft niet meer, ik kan het hem niet meer vragen. Wel had hij ooit over zijn verblijfplaats in Bergen gezegd: 'Ze hadden alle mannen die in Groningen geboren waren bij elkaar gezet. Dat was heel plezierig want ik kwam allemaal bekenden tegen uit mijn jeugd.' In een themanummer van de Bergense Kroniek over de oorlogstijd worden twee landmachtondcrdelen genoemd; een in Bergen Binnen en een in Bergen aan Zee. Maar in welke van beide zat mijn vader? De bibliotheek in Bergen bood uitkomst. In een boek van mevrouw M. van Reenen-Völter stond dat mannen afkomstig uit Groningen in Bergen aan Zee geplaatst werden, mannen uit Friesland in Schoorl en mannen uit Drente in Bergen Binnen. Met zijn Groningse afkomst zal mijn vader dus wel in Bergen aan Zee gelegerd zijn geweest. Ook vond ik de naam en de taak van het legeronderdeel in Bergen aan Zee: '12c Depotbataljon Infanterie onder commando van kapitein J.D. van der Waall'. Het was een

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 26