ll\l 'AAN ZEE' ....DAAR STAAT EEN HUIS 5. Cazemat 6. Onder 't Stroodak (nummers 5 en 6 vormden een dubbel woonhuis) 7. Duinhorst Van Eedenstraat 1. Duinroosje (met garage) 2. Joke (voorheen Nanno) Parkstraat 1. De Dennen (officieel Van der Wijckplein) 2. Koepel 3. 'Tennishuisje' (bij de noordelijke tennisbaan) 4. Parkhuis (ook wel genoemd 't Theehuis of 'parkwoning') 5. Drie Koningen 6. Parnassia 7. Pauline 8. Noviomagum 9. De Ruijter (met garage) In het Parnassiapark 1. Duinmuseum (officieel Parkweg 2) 2. Muziektent (Parkweg, ongenummerd) 3. Crockethuisje (idem) Collectie: Mien Duin- Ravenhorst Namen nu De traditie om panden van een naam te voorzien is, op de schaal zoals we dat eerder bespraken, niet meer aan de orde. Toch komen er nog veel huizen in Bergen aan Zee met een naam voor. Dat zijn ten dele de namen van oude panden, die de kaalslag in 1943 hebben overleefd. Kijk eens aan de zuidzijde van de Paülineweg: 't Roefje, Covente, Duinhorst (kort geleden opnieuw toegepast), Duinroosje en Joke (min of meer onzichtbaar), maar aan beide zijden vinden we ook nieuwe namen zoals 't Strootje, Parkzicht, Canberra, Almroosje en Bergenhuis. Wandel door de Kerkstraat, daar zien we onder andere Kievit, Zeevonk, ITerly en Pirola. Aan de Verspyckweg treffen we naast de aloude Nachtegaal nu onder andere 't Koetshuis aan, vernoemd naai de toenmalige functie van het huidige zomerhuis. Verder zijn Jong Nederland en Het Zeehuis nog immer een rots in de branding. Namen in het jubileumjaar Het dorp bestaat honderd jaar. Er is aandacht voor restauratie van enkele monumenten en zo kunnen de huizennamen ook worden gezien. Wij stellen voor dat zoveel mogelijk huiseigenaren overwegen in dit jaar hun huis de oude naam weer terug te geven of een nieuwe naam te kiezen, misschien uit de 'oude' lijst. Uit die lijst zijn Zecdroom, Golfzang en Ulysses inmiddels al gereserveerd. Geraadpleegd Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Verslagenboeken van de Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee Notities gemaakt door Herman Roos. Herman stelde in 1996 de eerste versie van de namenkaart samen. Een rijke bron vormde de lijst van huizen in Bergen aan Zee voor 1940, opgesteld aan de hand van de adresboeken van 1921 en 1937 Het archief van F. Zeiler Een jubileumbank bij een bronzen dame: nieuwe gegevens In het artikel over een 'bronzen dame aan Zee' (Kroniek november 2005, blz. 16) staat vermeld dat de Roggeveenbank, die daar nu staat, daar in 1931 geplaatst is. Bij bestudering van bronnenmateriaal voor de voorbereiding van het jubileumboek over Bergen aan Zee bleek, dat de bank daar oorspronkelijk niet stond. In 1931 werd de bank aan Jacob van Reenen aangeboden door onder andere het BEM- personeel en geplaatst nabij de opgang van villa Ulysses. Die plek ligt ten noordoosten van het huidige ensemble, ongeveer waar nu de oprit ligt van hotel Nassau-Bergen. In deTweede Wereld oorlog is de bank afgebroken; nadien is op de huidige plaats een nieuwe bank gebouwd. De foto laat zien hoe de situatie oorspronkelijk was. De heren Kuitwaard en Ravenhorst zijn hier vereeuwigd en op de bank is links het jaartal 1906, rechts het jaartal 1931 aangebracht. Bert Buizer

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 25