oRJN r"i V 1 E 1 -i Pllpii i KOLONIEHUIZEN IN BERGEN AAN ZEE Villa Russenduin Ten noorden van de Zeeweg ligt een hoge duintop die waarschijnlijk is opgestoven na de strijd die in 1799 in dit duingebied woedde tussen de Russen en de Fransen. Op deze top aan de Schulpweg werd in 1885 door Klaas Min en Zonen helmgras aangeplant. Mevrouw Van Reenen wandelde graag naar boven om er te genieten van het 'uitzicht op het jonge dorp met zijn veelbelovende toekomst'. Hier aan de uiterste oostrand van Bergen aan Zee kocht in 1916 de Baarnse tabakshandelaar August Janssen ongeveer 129.700 vierkante meter nog vrijwel kaal duingebied van de familie Van Reenen, om daar zijn plannen voor een buitenhuis te verwezenlijken. De familie Janssen kwam oorspronkelijk van het Oost- Friese waddeneiland Wangerooge en had fortuin vergaard op de tabaksplantages op Sumatra, waar later ook de jonge P.W. Janssen directeur werd van de Deli- maatschappij. Met het inmetselen van een oorkonde onder een gedenksteen legde Melly Janssen op 9 september 1916 de eerste steen voor de monumentale villa, die de gebroeders Van Gendt A.L. zn hadden ontworpen voor August Janssen. In het zeer solide en comfortabele huis herinneren gebrandschilderde, historische voorstellingen in de glas-in-loodramen van de hand van de Bergense kunstenaar Willem Bogtman aan voornoemde strijd uit 1799. De nog steeds in goede staat verkerende tegeltableaus met dier- en bloemmotieven waren afkomstig van de tegelhandelaar Arnold ITeijstee. De ramen en buitendeuren zijn van blank Java teakhout, binnenshuis zijn de lambriseringen van mahonie en esdoornhout. De vloeren zijn deels van Amerikaans grenen, deels van eikenhout. Om de radiatoren staan gietijzeren roosters met afbeeldingen van draken in Indische trant. Kosten noch moeite zijn gespaard bij de bouw van deze riante villa, die vele jaren beeldbepalend geweest is voor Bergen aan Zee. Het gebouw bestaat uit drie delen: de villa, de vleugel met doorrit en de garage. De gevel van de villa is asymmetrisch met diverse in- en uitspringende onderdelen. Rechts van het midden bevindt zich een vijfzijdige toren met een ronde bovenbouw onder een kegcldakje, bedekt met Engelse leisteen en een zinken bekroning. Hierachter rijst vanuit het midden van het gebouw de grote vierkante uitzichttoren op. In de duinvallei achter de villa werd een bijgebouw neergezet met daarin een stal voor vier paarden en een chauffeurs- en koetsiers woning. Het rechthoekige terras voor het midden van de westgevel bestaat uit twee delen en is ommuurd door een lage borst wering. Een stenen trapje leidt naar het iets lager gelegen terras, waar zich in de hoeken halfronde betegelde bankjes bevinden. Enkele weken na het gereedkomen van zijn buitenhuis overleed August Janssen op 10 april 1918. Een jaar later, op 22 april 1919, werd de villa te koop aangeboden op een veiling maar de verkoop van een dergelijk pand werd bemoeilijkt door allerlei Van Reenen servituten. Er mocht bijvoorbeeld geen sanatorium, ziekenhuis of bank in gevestigd worden. Mevrouw Van Reenen had de nieuwe badplaats alleen bestemd als een oase voor gezonden en herstellenden. In Bergen aan Zee mocht men niet herinnerd worden aan leed en ziekte. Het huis stond vervolgens leeg tussen 1918 en 1924. In maart 1924 werd de villa opnieuw geveild en nu aangekocht door RW. Janssen, de zoon van August, die de villa weer bewoonbaar wilde maken. Zijn naam is nog steeds verbonden aan het P.W. Janssenlaantje dat dwars door het Engelse veld loopt. Tegeltjes van Arnold Heystee in de garderobe van de villa. (Foto Aycke Smook). De gevangenneming van de Russische Generaal en Chef Herman op 19 september 1799. Glas-in-loodraam van Willem Bogtman. (Foto Aycke Smook).

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 13