Kinderheim von der Deutsche Hilfsverein Op 29 juni 1912 werd, in aanwezigheid van de Duitse vice-consul, door de dochter van de voorzitter Jean Stemmler, Elfriede, de eerste steen gelegd van dit, in de stijl van de Amsterdamse School gebouwde, koloniehuis. Zij droeg daarna het volgende gedichtje voor: Auf dem Grund, der hier gelegt, Wacb's ein scbön Gebaüde Bring den Wunschen lang gehegt Des Gelingens Freude. Tat'ge Liebe baut dies Flans Unseren blassen Kleinen Sucht ihr Sonnet Kommt heraus, Hier sollt sie euch scheinen! Wer hier gehet aus und ein Allen sei bescbieden: Frobsinn, Luft und Sonnenscbein, Kraft, Gesundbeit, Frieden! P. Vorkink en J. Ph. Wormser waren de beide architecten van dit lage huis met zijn enorme kap. Zij werkten diverse keren samen met de stedebouwkundige H.P. Berlage, de voorman van de Amsterdamse School, die ook betrokken was bij de ontwikkeling van Bergen aan Zee. De aannemer van dit gebouw was W. Stroomer uit Bergen aan Zee. Het indrukwekkende gebouw heeft een T-plattegrond en is over een enkele bouwlaag opgetrokken in rode baksteen, het heeft een zolderverdieping onder schilddaken met rode Hollandse dakpannen. De symmetrische voorgevel heeft twee hoekpaviljoens en een iets verdiept liggende entree. Op de nok van het dak boven de achtervleugel bevindt zich een zinken dakruiter met rondbogige openingen onder een koepeldakje. Noordoostelijk van het koloniegebouw staat een in 1928 door P.Vorkink ontworpen speelzaal. Deze L-vormigc speelzaal telt een enkele bouwlaag en is in bruine baksteen opgetrokken onder een schilddak van rode Hollandse dakpannen. De stijlen van de kozijnen zijn zodanig uitgevoerd dat de vensters geheel naar beneden te schuiven zijn. Dit om de kinderen zoveel mogelijk licht en frisse lucht te geven. Het 'Kinderheim' werd op 18 mei 1913 officieel geopend door de voorzitter, Jean Stemmler, die hierbij het echtpaar Van Reenen bedankte voor de door hen geschonken grond. Het huis bood plaats aan 36 kinderen, de leiding was in handen van de directrice Georgine Krill. Op 29 mei 1930 werd het 25-jarig bestaan van de Hilfsverein Het Kinderheim van de iDeutsche Ferien-Kolonie in 1913. (Collectie Piet Mooij). Bibliotheek van het 12" Dep.Bat. in het Kinder heim tijdens de mobilisatie in 1939. (Regionaal Archief Alkmaar uit het familie archief van Reenen). gevierd. De Duitse gezant en de Duitse consul-generaal zijn voor de feestelijkheden naar Bergen aan Zee gekomen. Na de oorlog werden vele woningen in Bergen aan Zee gevorderd. Ook het Kinderheim werd bestemd voor woningzoekenden, het werd in vieren gedeeld door een muur in het midden van de grote zaal op te trekken. Naast enkele Bergense families werden er gezinnen ondergebracht, die gerepatrieerd waren uit Nederlands-Indie. Onder hen was ook Adriaan van Dis, die er tussen 1947 en 1956 woonde met zijn moeder, vader en drie zusjes. Hij heeft de omgeving zoals hij die kende als volgt beschreven in zijn boeken: 'het landschap van mijn jeugd toen het dorp nog groen was. Dcnnebomen die de wegen omhuifden; donkere lanen door de bossen aan weerszijden van de spoorbaan'. In de NRC van 14 augustus 1982 zegt Van Dis: 'Ook staat ons huis op een oude ansicht: 'Kinderheim van de Deutsche Hilfsverein' staat er achter op'. Er wonen nu nog enkele gezinnen in. Helaas is na het overlijden van de laatste Indische repatriante, mevrouw Windrich, een deel van het huis in verval geraakt. In april 2005 werd hier een film opgenomen, naar een verhaal van Paul van Loon 'De Griezelbus'. Hopelijk zegt deze naam niet veel over de huidige staat van dit culturele erfgoed! Het naastgelegen speellokaal is tot woning verbouwd, de mooie raamconstructie is daarbij goed bewaard gebleven. 'T-' V'.

Bergense kroniek | 2006 | | pagina 12