icrvy Houten verspernngspalen. Op de paal rechts is een anti tankmijn bevestigd. Bi| de voet van enkele palen op het droge zien we een zware granaat. Deze explosieven moesten ervoor zorgen dat landingsschepen vernield/beschadigd zouden worden. (Foto: P. Mooij, Bergen) Een Tobruk. Deze kunt u vinden aan de westzijde van het voormalige vliegveld Bergen, nabij een bunker en een hangaar. (Foto: J.H. Schuurman, Heiloo). Een waarnemer op zijn post. Links zien we een deel van een periscoop. (Foto: J.H. Schuurman, Heiloo). Atlantikwall Eind 1941 viel het besluit tot het aanleggen van een nieuwe verdedigingslinie langs de gehele kust van bezet West-Europa. De Duitse legeronderdelen, marine, land- en luchtmacht waren het echter oneens over de uitvoering en pas in de herfst van 1942 begon de aanleg. Er werd gebouwd vanaf noordelijk Noorwegen tot Spanje. Vanaf die tijd werd de benaming Atlantikwall gebruikt. Ook in de duinen van Bergen aan Zee draaiden de betonmolens op volle toeren. De Organisation Todt (een op militaire leest geschoeide bouworganisatie) droeg zorg voor de uitvoering. Direct aan de kust kwamen twee grote steunpunten, respectievelijk met 27 en 50 bouwwerken. Ter hoogte van de Verbrande Pan verrees een bunkerdorp met 34 bouwsels. Landinwaarts kwamen nog een vijftal kleinere complexen. Eén ervan lag in het bos nabij de Vinkenbaan. Afmetingen en constructie van de bunkers waren gestandaardiseerd (Regelbauten), hetgeen de planning en bouw ten goede kwam. De grootte van de diverse typen verschilde echter nogal; uiteraard was een kanonopstelling veel groter dan een toilctgebouwtjc. Onderling waren de bunkers van een steunpunt vaak verbonden door open en/of afgedekte loopgraven. Bij elk complex behoorden cén of meerdere Tobruks. Deze kleine bunkertjes konden als waarnemingspost, mitrailleur- of mortierstelling gebruikt worden. Zij dienden ter bescherming van een steunpunt. Rondom elk complex werd een prikkeldraadversperring aangelegd en werd alles zo goed mogelijk gecamoufleerd. De Kriegsmarine kon vanaf de duinen van Bergen aan Zee met vier 120 mm kanonnen het vuur openen op scheepsdoclen. De Marine Artillerie Abteilung 607 was hier gelegerd. Die beschikte ook nog over kanonnen met een kaliber van 20, 75 en 76,2 mm. In het totaal elf stuks. Ter vergelijking: in Egmond aan Zee stonden eveneens elf kanonnen, Camperduin had er vijftien. Dit alles naar de stand van 20 december 1944. Uit bewaard gebleven kaarten van de bezetter (in bezit van de familie Zeiler) blijkt, dat er gebruik werd gemaakt van codenamen. Om er een paar te noemen: het Bio-Vacantieoord werd aangeduid met Klapperstorcb en het Parnassiapark met Feldberr. Ook de wegen ontsnapten niet aan de Duitse verdedigingsplannen. Om een oprukken van vijandelijke voertuigen te bemoeilijken werden er op de belangrijkste wegen betonnen blokkades aangebracht. Twee typen springen in het oog: de Kampfwagensperre en de Walzkörpersperre. De eerste bestond uit grote betonnen cilinders die op de weg gerold konden worden. De tweede, meestal in een anti-tankmuur gebouwd, bestond uit twee grote langwerpige blokken beton die de rijbaan af konden sluiten. In en rond Alkmaar waren achttien van deze wegversperringen. Ook Bergen had er een aantal, zoals bijvoorbeeld op de Breelaan ter hoogte van de Vinkenbaan. Langs de vloedlijn op het strand werden honderden versperringen geplaatst. Soms bestaande uit drie aan elkaar gekoppelde houten palen. Het koppelstuk bestond uit een piramidevormig blok beton. Elicrin waren uitsparingen aangebracht voor het plaatsen van mijnen. In het duingebied van het P\VN zijn deze blokken nog terug te vinden. Zij dienen als wegwijzer. Op de grote open vlakken van het duingebied werden mijnenvelden gelegd. Maar ook nabij het dorp Bergen kwamen mijnen. Dit leidde op 27 april 1945 tot een drama. De broers Nicolaas J.P. en Johannes W. Vrasdonk, respectievelijk 15 en 14 jaar oud, negeerden de waarschuwingsborden, klommen over de prikkeldraadafrastering en liepen op een mijn. Beiden vonden daar de dood. Duitse militairen werden na hun overgave gedwongen de mijnen te ruimen. In en rond de omgeving van Bergen kwamen tot september 1945 zeventien van hen om tijdens het zoeken en onschadelijk maken.

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 23