I Bunkers in Bergen JOHAN SCHUURMAN Twee 12 cm kanonnen. (Foto: J.H. Schuurman, Heiloo). Toen half mei 1940 de eerste Duitse militairen op het grondgebied van de gemeente Bergen verschenen verwachtte niemand dat hun verblijf vijf jaar zou duren. Maar tot op de dag van heden getuigen nog kleine en grote verdedigingswerken van hun aanwezigheid. Vuurleidingspost op het strand (Gevaar voor instorting). In deze bunker b zich een hoek- en een afstandsmeter. (Foto: J.H. Schuurman, Heiloo). Bouwactiviteiten op het vliegveld Bergen Allereerst nam de bezetter het door eigen bombardementen zwaar beschadigde vliegveld in gebruik. Een groot aantal Nederlandse arbeiders werd ingezet om de schade aan de hangars te herstellen. Maar daar bleef het niet bij. Het ene na het andere bouwwerk verrees: van eenvoudige kleine barakken tot grote houten torens van waaraf luchtdoelgeschut zijn vernietigend werk kon doen. Later volgden ook nog extra onderkomens voor vliegtuigen en een grote verscheidenheid aan betonnen bouwsels om voertuigen, personeel en voorraden in onder te brengen. Bunkers langs de kust van Bergen aan Zee In eerste instantie was het de Duitse marine die, om ons tot Noord-Holland te beperken, de haven van Den Helder en de toegang tot het Noordzeekanaal bij IJmuiden ging beschermen. Zij deed dit door het plaatsen van geschut. Medio 1940 waren deze kustbatterijen volledig geïnstalleerd. Hoewel de Duitsers in de zomer van 1940 in de duinen bij Bergen aan Zee enkele proefnemingen deden met radar bleef het strand toegankelijk voor badgasten. Zowel Nederlandse burgers als Duitse militairen konden nog genieten van de strandgencugten. Begin 1941 werd de kustbewaking opgedragen aan de Duitse landmacht. Bergen viel onder de Abscbnitt IJmuiden, de kuststrook van Texel tot en met Wassenaar. Van grootscheepse bunkerbouw was evenwel nog geen sprake. Her en der verschenen kleine versterkingen, voorzien van observatieposten. Deze verdedigingslinie stond vanaf eind 1941 bekend als Neue Westwall. Indien nodig konden gemobiliseerde eenheden snel op bedreigde plaatsen ingrijpen. Met het strandplezier was het snel afgelopen, er verschenen steeds meer verbodsborden.

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 22