Oorspronkelijke pomp (zwengel rechts met knop), spuwer en waterbekken. Situatie circa 1935. (Foto: Collectie Piet Mooij, Bergen NH), Bron, pomp en muurtje uit de begin jaren van Bergen aan Zee. Opening voor de pompzwengel dichtgemetseld, originele wateruitstroom en zand stenen waterbekken verloren gegaan. Toevoegingen begin jaren '80; situatie juni 2005. (Foto auteur). het comité voor een monument een bepaald ontwerp voor ogen stond. De opdracht tot het maken van een monument werd verstrekt aan de Bergense beeldhouwer Tjipkc Visser. Een ensemble aan het Van der Wijckplein Visser vervaardigde een bronzen buste, 72 cm hoog en 62 cm breed. In de rand aan de voorzijde, in reliëf M.A.D. van Reenen geb. Völtcr. Aan de achterzijde op dezelfde wijze Tjipkc Visser sculpt. 1926, zoals hij altijd zijn werk merkte. Zijn meesterteken ontbreekt op dit kunstwerk. De buste rust op een eveneens door de beeldhouwer gemaakte sokkel van twee meter hoog. Deze is opgetrokken uit syeniet, een stollingsgesteente, dal onder andere werd gedolven in de omgeving van het Noorse Larvik. Aan de voorzijde van de sokkel is op een ruw natuurstenen vlak, dat onder en boven van golvende lijnen is voorzien, de naam M.A.D. v Reenen-Völter gehakt, waarbij de letters MAD mooi dooreen gevlochten zijn ontworpen. Daaronder, op een tweede kleiner vlak, het geboorte- en stervensjaar. Op oude foto's is te zien dat de gehakte leestekens en versiering ingevuld zijn met verguldsel of witte verf. Dat onderscheid is thans niet meer te maken. Het voetstuk is omgeven door een oplopend gazon (heuveltje), waaromheen een ronde bestrating omgeven door een rand van schelpen. Op de achtergrond stond oorspronkelijk de pomp in het begroeide duin, dat werd bekroond door de villa Ulysses. Zoals velen wellicht zouden denken, is de buste niet tegelijkertijd met de achterliggende 'muur-met-wapens-en- gcdenkplaat' tot stand gekomen. Ook de Roggeveen-bank (bank ontworpen door architect en directeur Gemeentewerken J.H. Roggeveen) is van een later tijdstip. Hoe zit dat? Zeker is dat de 'muur' is opgetrokken nadat de villa Ulysses in 1906 gebouwd was. In het bestudeerde archiefmateriaal zijn geen nadere gegevens aangetroffen van dit bouwwerkje, maar zoals verderop zal blijken, stamt het uit de allereerste periode van het dorp. Het is van oorsprong een pomp; aan de rechterzijde van de hardstenen gedenkplaat is veel later de opening voor de zwengel dichtgemetseld. Restanten van de pomp waren nog tot in het begin van de jaren '60 van de vorige eeuw aanwezig. Achter de pomp bevindt zich nog het restant van een waterbassin. Links en rechts van de hardstenen gedenkplaat, die de tekst draagt Bergen aan Zee gesticht Anno 1906', zijn de eveneens hardstenen familiewapens ingemetseld van, ter linkerzijde, de familie Van Reenen en ter rechterzijde de familie Völtcr. Oorspronkelijk zal het water uit de put via een spuwer zijn uitgestroomd in een zandstenen bak. Deze elementen zijn tot in de jaren '50 van de vorige eeuw bewaard gebleven. Nadat bak en spuwer door verwaarlozing en erosie te gronde waren gegaan is in de nis een bank geconstrueerd; ook deze heeft de tand des tijds niet overleefd. In 1981 is, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de badplaats, een viertal ornamenten geplaatst. Jammer genoeg waren deze elementen, in het bijzonder het waterbassin en de spuwer, niet geheel in stijl met de oorspronkelijke ornamenten Na de totstandkoming en onthulling van het borstbeeld, waarover later meer, is het ensemble uitgebreid met een Roggeveen-bank aan de zuidzijde en een eenvoudige bank aan de noordzijde. Laatstgenoemde is geheel overwoekerd. De onthulling Wij kennen de op 6 juli 1926 bezorgde convocatie, waarin geadresseerde, die een financiële bijdrage leverde aan de totstand koming van het beeld, werd uitgenodigd: 'Gelieve deze kaart, voor toegang tot het gereserveerde gedeelte, mede te nemen'. De plechtigheid vond plaats op 10 juli 1926, 's middags om 3 uur en daarmee precies een jaar na het overlijden van mevrouw

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 20