Een bronzen dame aan zee 'Mevrouw Van Reenen, ze moesten voor u een standbeeld oprichten' BERT BUIZER Het borstbeeld van mevrouw M.A.D. van Reenen-Völter. Tjipke Visser, 1926. Brons op syenieten sokkel. (Foto auteur). Een bijeenkomst aan zee Aan de voet van villa Ulysses klinkt op 10 juli 1926 'Schweizcr Psalm' gezongen door het Bergensch Mannenkoor onder directie van Cornelis Jonker te Alkmaar. Doordat bet koor zo was opgesteld, dat het geluid naar de menigte woei en geen binder ondervonden werd van de wel wat fel waaiende wind. De zang maakte een ontroerende indruk'. Inderdaad, die dag woei de wind pal uit het westen, windkracht 5 a 6 Beaufort. Veel warmer dan 17 :C. werd het niet. Aanleiding voor deze bijeenkomst was de onthulling van het borstbeeld van mevrouw Van Reenen-Völter aan de voet van het duin waarop de villa Ulysses in 1906 was verrezen. Hoe is het beeld tot stand gekomen? Wie waren de initiatiefnemers? Waarom werd juist deze plek gekozen? In dit artikel wordt op enkele van deze vragen ingegaan. Moge een ruimere bekendheid van de achtergronden van dit gedenkteken er toe bijdragen dat besloten wordt tot restauratie van dit kleine complex ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de badplaats. De Vrouwe van Bergen overleden Op 10 juli 1925 overleed de Vrouwe van Bergen, Marie Amalie Dorothea Völter. Zij werd op 5 maart 1854 te Eslingcn in Würtemberg geboren als dochter van de hoogleraar Daniël Völter en Pauline Eitel. Zij voltooide '...onder vreemden haar opvoeding...en hieronder bevond zich Jacob van Reenen die zich '...bijzonder aangetrokken gevoelde tot bet jonge, pittige, elegante en bijzonder ontwikkelde meisje... Na in het huwelijk te zijn getreden heeft mevrouw Van Reenen in maatschappelijke zin veel voor Bergen en daarbuiten betekend. Het meest bekend is zij echter als stichtster van Bergen aan Zee; de werkzaamheden hieraan verbonden zag zij als haar levenstaak. Heel veel van wat we nu in Bergen aan Zee nog kunnen waarnemen, wat er nog is uit die eerste decennia, is aan haar gedachten ontsproten. We noemen het Parnassiapark, de koloniehoek met de kinderhuizen, het Duinmuseum, de tennis baan, en het Vrcdeskcrkjc. Het is opmerkelijk hoe zij in nog geen 20 jaar zoveel tot stand heeft gebracht: mevrouw Van Reenen moet een en al energie zijn geweest. Dat was meer mensen opgevallen, waaronder mr. D. Bastert, kantonrechter te Alkmaar. In een gesprek met de heer Bastert, die '...vanmiddag een hoogst interessante vrouw beeft ontmoet...' formuleerde ze het zelf als De villa Ulysses met het ensem ble pomp met muurtje, oorspronkelijk waterbekken en wateruitloop aanwezig, borstbeeld en aanleg. Situatie 1932. (Foto: collectie auteur). Detail van het borstbeeld.

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 18