Een klas uit de jaren dertig onder leiding van meester George Stockmann. UJe Adelbcrtusschool bestond in 1930 aanvankelijk uit drie lokalen en een personcelskamer. Al gauw werden er in 1933 nog drie lokalen aan toegevoegd, zodat het gebouw in 1934 zijn definitieve vorm kreeg. De school is vanaf 1930 tot 1967 een jongensschool gebleven. Schoolmeesters van het eerste uur waren Jan Haakman, Jan Groot, Rinus van de Klundert en George Stockmann. De eerste drie zijn in voorgaande volgorde een tijd hoofd van de school geweest. Meester Stockmann, die in 1933 aan de Sint Adelbcrtus school werd benoemd, werd eerst een jaar op proef aangenomen. Het salaris bedroeg in die tijd 81 per maand. Zijn vrouw Rie Smidt, die aan dezelfde school was verbonden als kwekeling met acte, verdiende per maand 29. Toen meester Stockmann na 24 jaar de school verliet voor een nieuwe baan in Apeldoorn kreeg hij bij zijn afscheid 26 aangeboden. In de crisistijd van de jaren dertig van de vorige eeuw werd er vier maal per week in de middagpauze een warme maaltijd aan de kinderen verstrekt. De zusters Ursulinen kookten en de gemeente subsidieerde deze voedselverstrekking. De school werd in die tijd de klompenschool genoemd want driekwart van alle leerlingen kwam op klompen ofwel op 'hutten' naar school. De gemiddelde schoolbevolking bestond in die jaren uit ongeveer 250 leerlingen. In 1939 werd de school ontruimd voor huisvesting van Nederlandse militairen tijdens de mobilisatie. De kinderen werden in diverse pensions in het dorp ondergebracht. Een aantal oorlogsjaren werd de school bezet door het Duitse leger. Tijdens de oorlog werden op een deel van de speelplaats aardappelen verbouwd. Deze aardappelen mochten alleen met toestemming van de Duitsers worden gerooid. Over sommige meesters weten oud-leerlingen nog veel te vertellen. Ook over meester Haakman die schoolhoofd was van 1930 tot 1957. Een citaat van een schoonzoon van de heer Haakman, de heer J.C. Jongejan uit Schoorl: 'Meester Haakman beheerde altijd de zevende klas. En daar, in het laatste jaar van de lagere school, stimuleerde bij het plezier in zingen, door mee te spelen op zijn viool. Net als het vrije tekenen op zaterdagochtend, zongen we met het grootste plezier. EI et was dan een beetje theater, en dat kon, want meester Haakman was een 'toneelman'. Hij was stimulator van De Kunstkring, die bekende toneelspelers naar Bergen haalde om te spelen. Na meester Haakman was vanaf 1957 Rinus van de Klundert twee jaar lang hoofd van de Adelbcrtusschool. Hij was daar al onderwijzer vanaf 1932. Geboren in Teteringen bracht hij een stuk Brabantse gemoedelijkheid in de school. Naast zijn werk op school leidde hij het kerkkoor, deed mee met de Verkenners, speelde toneel en was een enthousiast vakbondslid. Helaas kwam er na twee jaar als hoofd van de school plotseling een eind aan zijn leven. Namen uit de jaren zestig en zeventig van die eeuw zijn Herman Resink, Dick Zijlstra en zuster Elisabeth Meerman. In 1973 vond onder haar leiding een behoorlijke verbouwing plaats waardoor de school weer aan de nieuwe wettelijke eisen kon voldoen. In de jaren na deze verbouwing kwam er een goed contact tot stand met de Angela kleuterschool aan de Lijtwcg, dit met het oog op de toekomstige integratie van de kleuter- en lagere school tot basisschool. In de opeenvolgende jaren ging de school grotendeels mee met alle ontwikkelingen die in een rap tempo het toenmalige onderwijs drastisch hebben veranderd. Degenen die hier een bijdrage aan hebben geleverd zijn onder meer: Ronald Moeskops, Idc Mcijering, Wim van der Graaff, Lucienne van Mierlo en nu sinds een jaar Hannie Dekker. Samen met vele collega's hebben zij de school gemaakt tot wat die nu is. Uit 1983 is er nog een boekje met verhalen over een aantal bekende Bergenarcn die werden geïnterviewd door een paar leerlingen van de school. Daaronder waren Leo Derksen, Ans Wortel, Herbert Joeks, Loes Haasdijk, Cor de Buv en Anthony van Kampen. Een bewijs hoeveel bijzondere mensen hun woonplek hebben en hadden in Bergen. Tot slot wil ik u een aantal uitspraken van Sint Nicolaas die de Adelbcrtusschool ook trouw 75 jaar lang bezocht heeft niet onthouden: 'Niet achterste voren in de bank zitten. Laat dal krassen in de bank nu eens. Wil je alstublieft je melk stielier opdrinken. Dat erdoor praten, wanneer houdt dat nu eens op. Wanneer je zo blijft kwebbelen, dan moet je maar alleen gaan zitten. Geweldig zoals jij iedere dag na school de juf helpt. Altijd het eerste klaar met omkleden bij de gym, mooi zo. De Sint Adclbeitusschool is al 75 jaar duidelijk aanwezig in Bergen. Met het oog gericht op de komende jaren, hoopt de school de plek te blijven waar ouders en onderwijskrachten elkaar vinden in hun gezamenlijke opdracht jonge mensen voor te bereiden op hun toekomst.

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 17