Het trieste einde van de koepelkapel. (Foto Gerard Roosenboom). Internaten Al de door de Ursulinen gestarte onderwijs vormen kenden een internaat. Het was mogelijk vanaf je tiende jaar tot en met bijvoorbeeld een gehele kweekschoolstudic aan de Loudelsweg te wonen, te leven en te leren. Deze internaten waren noodzakelijk om voldoende leerlingen op de diverse scholen te krijgen. Immers: heen en weer reizen uit alle hoeken van de provincie was in die dagen met het openbaar vervoer volstrekt onmogelijk. En men wilde de aanwas van eigen katholieke onderwijskrachten bevorderen. Iedereen moest die kans krijgen. Wanneer ouders niet bij machte waren de kosten op te brengen, werd er altijd wel een mouw aan gepast... Jarenlang bestond de bevolking van dit dorpjc-op-zich uit ongeveer 500 inwoners, zo'n 150 zusters en 350 pensionaires. En dat dorp was min ol meer self-supporting. Men had een eigen bakkerij, een boerderij met een flinke veestapel, eigen vlcesverwcrking en inmakerij. Voorts was er een grote moestuin met een kas, maar ook een parkachtige tuin met paden, omzoomd door dennenbomen en een boomgaard. Iets hiervan kan men nog terugzien rond de vijver aan de Ursulinenlaan. Veranderingen In de jaren zestig traden er grote veranderingen op. De internaten werden overbodig en dus opgeheven. Er kwamen geen nieuwe zusters. Steeds meer scholen werden overgedragen aan lekenbesturen en gingen vervolgens zelfstandig hun weg. En die weg leidde vaak tot vertrek of opheffing door de fusiegolven van de jaren '80 en '90 van de vorige eeuw. Het grote huis werd te groot voor de zusters die er nog woonden. Voor de ouderen waren reeds Dc Uuthof en Mirembe gebouwd. Vlak daarbij, aan de Lïjtweg, verrees een nieuw kloostergebouw, dat aan alle eisen van de tijd voldoet. Het klooster, de kapel, diverse schoolge bouwen met bijgebouwen en het retraitehuis gingen tegen dc vlakte. Daarmee kwam een einde aan een brok geschiedenis. Het mag duidelijk zijn dat de invloed van dit centrum ingrijpend is geweest op dc ontwikkelingen van onderwijs en opvoeding in Bergen, de provincie Noord-Holland, maar ook ver daarbuiten. En dan moeten wc niet alleen aan de vestiging in Bergen denken, maar aan het grote aantal plaatsen in het bisdom Haarlem en niet te vergeten in Oeganda en Kenya! Op de vrijgekomen terreinen zijn en worden nog woningen gebouwd. Voor de huidige en toekomstige bewoners is het goed om te weten op welke historische grond zij wonen. Dit artikel is een herziene versie van een artikel dat is gepubliceerd in het jaarverslag 1990 van de museumcommissie van Het Sterkenhuis. Reden daarvoor was het feit dat de museumcommissie aan de wieg heeft gestaan van de straatnaam- geving voor de nieuwe woonwijk op de plaats van het voormalig kloostercomplex. *Doel van de orde der Ursulinen: de Christelijke opvoeding van meisjes. Literatuur José Eijt, Zorgen in Gods naam. Ursulinen van Bergen 1898- 1998. Hilversum 1998. Dit buitengewoon informatieve en prettig leesbare boek, verschenen ter gelegenheid van het eeuwfeest, bevat een uitgebreide literatuurlijst.

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 14