Klooster Zusters Ursulinen, voltooid in de jaren '20. (Ansicht collectie auteur) Groei en bloei Met de locaties ging het voorspoedig en al vrij snel ontstond er behoefte aan uitbreiding. Men besloot van het 'filiaal' tc Bergen de hoofd vestiging, het Moederhuis, tc maken. Pastoor Smeeman werd benoemd tot de eerste rector directeur van de congregatie en het pensionaat. De naam werd gewijzigd in 'Ursulinen van Bergen'. In de jaren '20 werd van lieverlee het kloostergebouw aan de Loudclswcg voltooid. En zelfs meer dan dat. Er kwamen enkele gebouwen bij. De Lager Onderwijswet van 1920 regelde de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Daardoor kon men de bouw van de St. Ursulaschool (lagere school voor meisjes) verwezenlijken. Dit gebouw, annex gymnastieklokaal, werd in 1921 in gebruik genomen. In 1977 werd de Ursula school opgeheven en werd het gebouw bij de MAVO gevoegd. Inmiddels is die school dependance van Alkmaarse PCC (Petrus Canisius College) geworden. Door bijdragen van parochianen en de congregatie der LTrsulinen kon in 1922 de Sint Angela kleuterschool geopend worden. Bij de opening oogstte het schooltje, gelegen aan het einde van de Geestweg, alom lof voor zijn fraaie lokalen en mooie natuurlijke omgeving. Met de invoering van de Wet op het basis onderwijs in 1985 werd de Sint Angela kleuter school ondergebracht bij de Sint Adclbcrtus- school. In dat jaar verhuisden kleuterleidsters en kinderen, met het Bellotreintjc van de speeltuin, naar de Sint Adelbertusschool. Daarna heeft de Tobiasschool, een instituut op antroposofische grondslag, er nog vier jaar gefunctioneerd. Na sloop van het school gebouw is een rij huizen verrezen (Lijtwcg tot Ursulinenlaan). Door al deze veranderingen ontstond in het kloostergebouw meer ruimte. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was men al begonnen met een (M)ULO-school, waaraan een voorberei dingsklas voor de kweekschool was gekoppeld. De vrijkomende ruimten werden ingericht als leslokalen voor de kweekschool, die daardoor volledig aan de eisen van de kweekschool wet voldeed. Luchtopname van het klooster complex. Het lange gebouw links bovenaan is de Sint Ursula school. Het grote langwerpige gebouw in het midden is het klooster van de Zusters Ursulinen met daarachter de koepelkapel. Het vierkante gebouw rechts onder is de land- bouwhuishoud- school met daarachter de lange stallen en gebouwen van de boerderij. (Ansicht collectie auteur).

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 12