De militaire begraafplaats aan de Kerkedijk te Bergen N.H. De oorlogs graven omstreeks 1947 (Fotocollectie Piet Mooij, Bergen NH). JAAP KROON 2005... 65 jaar na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog en 60 jaar na de bevrijding van ons land. De militaire begraafplaats, deel uitmakend van de Algemene Begraafplaats te Bergen, vertegen woordigt een stuk historie dat in dit jaar extra de aandacht verdient. Inleiding In de late jaren dertig bleek steeds duidelijker dat Duitsland oorlogsplannen had. In 1939/1940 werd een aantal landen in Europa onverhoeds door de Duitse legers aangevallen en bezet. Alleen Engeland bleef aanvankelijk nog korte tijd bespaard van oorlogshandelin gen, doch de Duitsers maakten, na de oorlogs verklaring, diverse plannen om te trachten ook dit land aan hun zegekar te binden. Groot- Brittannië beschikte summier over allerlei voor het merendeel verouderde typen wapens en vliegtuigen. In de inmiddels bezette landen in West- Europa werden de in 1940 door de Duitse aanvallen zwaar beschadigde vliegvelden in allerijl gereed gemaakt voor de Duitse luchtmacht, zo ook Schiphol, Bergen, Ypenburg en Leeuwarden. De Roval Air Force (RAF) begon met reeksen kleine aanvallen op Wcst-Europese vliegvelden, havens, schepen en fabrieken. Boven Nederland verschenen in de loop van 1940 vrijwel dagelijks Britse vliegtuigen die verkenningen en/of aanvalsvluchten uitvoer den. Soms in klein groepsverband maar ook vaak een enkel vliegtuig. FIct reeds in gebruik zijnde vliegveld Bergen werd in 1940 tweemaal, op 23 augustus en 8 september, door een enkele Blenheim licht gebombardeerd.

Bergense kroniek | 2005 | | pagina 18