Voor burgers beantwoordt de bewoning van een boerderij vaak aan een ideaal of langgekoesterde wens; de sfeer van een historisch pand en de ruimte binnen en buiten. Maar met beduidend achterstallig onderhoud en hoge kosten van renovatie - zonder subsidies - is het bewonen van een stolp van toch gemiddeld 1.200 kuub niet echt aantrekkelijk. Dan dringt zich al snel de gedachte op de boel plat te gooien voor het oprichten van een nieuw bouw werk; een landhuis in boerderettevorm bijvoorbeeld. Zo staat dit lot waarschijn lijk de boerderij Midwoud, Heerenweg 55 te wachten, een van de oudste van Bergen, die in een verervingszaak vermalen dreigt te worden. Verbouwingen van bestaande stolpen gaan helaas nogal eens ten koste van de esthetische kwaliteit en doen geweld aan de oorspronkelijkheid. Luiken aanbren gen waar ze nooit zaten bijvoorbeeld of grote dakkapellen die op Gooise villa's thuishoren. 'Terugrestaureren' in de stijl van een periode waarin de boerderij nog niet gebouwd was ('t Sluisje). Of een tuinaanleg die niet zou misstaan bij een kasteel (Breelaan 73). Waardering voor de stolp als uniek, streekgebonden exemplaar van de landelijke bouwkunst, blijkt anderzijds ook in Bergen gerenoveerde prachtstolpen te hebben opgeleverd. Door de inzet en het enthousiasme van bewoners die hun stolp fraai aanpasten of de vroegere glans teruggaven zoals bij voorbeeld bij de boerderijen Baakmeer- dijk 5 en 7, Voert 21, Meerweg 2 en Kogendijk 88. Aandacht en beleid Met de boerderijen-inventarisatie zullen eind 2003 alle boerderijen in de hele pro vincie zijn geregistreerd, een mega-karwei waarvoor meer dan 50 historische vereni gingen het veldwerk hebben verricht. Dan is bekend waar de ca. 6.000 boerderijen staan, hoe ze worden gebruikt, in welke bouwkundige staat ze verkeren en de opvallende kenmerken. Een project van de Boerderijenstichting Noord-Holland 'Vrienden van de stolp' en de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord- Holland. Verdere activiteiten van de Boerderijenstichting zijn voorlichting (reizende tentoonstelling, lezingen, sym posia, cursussen), publicaties als boeken, fietsroutes en videobanden en advisering aan boerderijbewoners en overheden. Het besef kweken dat we te maken hebben met waardevol, niet alleen financieel, cul tuurhistorisch erfgoed en bewoners op weg helpen met adviezen voor restauratie en aanpassingen. Het behoud van de stolpboerderij in Bergen en de rest van Noord-Holland ligt bij de burgers maar vooral bij de over heid. Instrumenten als een gemeentelijke monumentenlijst, welstandsnota, bestem mingsplan en toegepaste regelgeving bij bijvoorbeeld splitsing van boerderijen (vaak de redding van boerderijen van grote afmetingen) zijn middelen om te sti muleren dat stolpen blijven staan waar ze thuishoren. Want zonder stolpen zou Noord-Holland Noord-Holland niet meer zijn! De stolp Kenewert aan de Baakmeerdijk werd na een grondi ge verbouwing met behoud van de hou ten constructie in een fraai geheel her schapen. (Foto's van de auteur). De boerderij Piet Boendermakerweg 6 dateert uit midden 77° eeuw, mogelijk nog iets ouder. Bijzonder is de ingemetselde gevelsteen met een voorstelling van een burcht met brug en gracht, waarschijnlijk een verwijzing naar het kasteel te Gemen, Duitsland waar de graaf Von Holstein- Schaumburg und Sterneburg woonde, van 1568 tot 1641 Heer van Bergen. 41

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 11