Een jeugd in Bergen aan Zee H.A. van Maanen - Dutilh ren de hele dag aan zon, zee en lucht bloot te stellen gingen we dan spelen 111 de dennetjes, of de Verspijckweg af en de duinen in. Daar was een moerasje waar je kikkervisjes kon vangen, en, heel geheim zinnig voor ons, het graf van de op het strand aangespoelde zeeman Vrolijk, met een kruis en in een vierkant geplante den nen daaromheen Maar het spannendst was het Parnassiapark. Het Parnassiapark We mochten onze kleine tweewielertjes meebrengen, maar moesten goed zorgen dat we op de witte steentjes bleven en niét op de schelpen aan weerszijden, want dat was versiering. Wat was er veel te doen: eerst kwam het croquetveldje met een huisje waarin het spel werd opgeborgen; dan kwam het buutveldje, dan de duiven til en het museum. Buiten de museum deur stonden twee enorme walviswervels, binnen was een spannend diorama van zand, schelpen, opgezette vogels, en een enorme vogelspin, alles van namen voor zien. Griczelig-leuk! Achter het museum kon je langs een smal paadje de 'grote vij ver' bereiken; geen hekken, geen eenden maar wel mooi om je zeilbootje op te laten varen als vader of moeder er bij waren. Via de hoge uitkijkbank kon je de trap af en kwam je bi] de 'kleine vijver'. Toen geen lama's, wel vrij bereikbaar. En middenin stond het beeld van een meisje dat bang was voor een kikker. Liggend op je buik kon je er kleine bootjes laten varen. Langs ronde 'pleinen' en de muziektent kwam je bij de hoge trap naar het Parkhuis. Neeltje Min schonk daar thee in groene koppen en aan weerszijden werd druk getennist. Als we stil waren mochten wc er naar kijken. Terug naar huis, vroeg eten, dan kon den we vader afhalen en daarna nog even buiten spelen. We maakten strepen in het zand en speelden zo tennis, we fietsten of speelden met andere kinderen. Geen autoverkeer, toen! Tussen 7 uur en 7.30 naar bed! Wat maakte Bergen aan Zee voor ons zo'n bijzondere plaats? Als badplaats was het bij uitstek geschikt voor gezinnen met jonge kinderen, die echt kwamen voor zee, strand en zon. Bussen mochten alleen met speciale toestemming komen (de Zeeweg was particulier eigendom), de tram was ruim voldoende om badgasten aan- en af te voeren. De Bouw- Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee, de BEM, zorgde voor de jaarlijks terug kerende evenementen zoals forten- en tenniswedstrijden voor jong en oud, en ijn ouders Dutilh - van Vollenhoven trouwden in mei 1918 en brachten hun eerste vakantie, dus nog in de Eerste Wereldoorlog, door in hotel Nassau- Bergen. Ze kwamen uit Amsterdam met trein en tram. 'Mees Ravenhorst sr., met groen voorschoot, nam de bagage in ont vangst. Plet hotel was vol en bijzonder gezellig, onder de directie van den Heer en Mevr. Zeiler' (citaat uit een brief van C. D. - van V.). Zeker ontstond toen het voornemen om hier vaker naar toe te komen. En zo gebeurde het. Vier kinderen (geboren in 1919, 1920, 1923 en 1927) zijn er opgegroeid, hebben er leren lopen in De Dennetjes (Engelse Veld) of het Parnassia Park. Gekleed in witte truien, rode baaien broeken en zonnehoeden genoten ze van strand en zee, terwijl de ouders, keurig in 'pak' en 'japon', in een strandstoel toekeken. Er werden huisjes gehuurd voor twee, soms drie zomermaanden: Skopia, de Blinkert, de Duintop, de Scholekster, Parkhuis, de Magneet, en met Pasen Het Paviljoen. Vader reisde op en neer naar Amsterdam met trein en tram. Er was een directe verbinding met Amsterdam vanuit Bergen om 08.00 uur, met aankoppeling in Alkmaar aan de trein. Terug in Bergen aan Zee circa 18.30 uur. Voor ons kinderen een mooi begin van de dag: Vader wegbrengen, verse broodjes halen bij Roos, waar we dan ook nog een snoepje kregen. De verdere dag had een vast patroon: naar het strand, de schep achter je aan slepend, moeder met een karvol badpakken., handdoeken en zand-speelgoed. Er waren drie strandaf- gangen: zuidelijk naar het koetsjesstrand, midden naar het tentenstrand, noordelijk naar het vrije strand. Wij kozen meestal de middenafgang, groeven een kuil voor moeder, en gingen spelen. Tegen 12 uur mochten we met moeder in zee, werden daarna stevig afgedroogd en dan naar huis. 's Middags werd er gerust van 2 tot 3 (zonder boek!) en aangezien het in die tijd onverstandig werd gevonden kinde Terugdenkend aan de vroege en latere kinderjaren met vakanties in Bergen aan Zee komt er een stroom herinneringen op gang: beelden, gevoelens, gezichten, onbezorgd genieten. Maar om een beeld te schetsen voor de lezer van vandaag moet ik dat alles toch ordenen en in een logische volgorde zetten, en beginnen bij het begin. De ploeg van Jan De heer en mevrouw Van Vollenhoven met hun kleinkinderen Dutilh in 1929. Vlnr: Joop, Klaartje, Jan en Hettie Ischrijfster van dit artikel).

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 28