In Bergen ligt een stukje Russisch grondgebied Russisch grondgebied in Bergen niet met bomen beplant mag worden en dat er ook geen opstallen op mogen verschijnen. Tevens bepaalt dc akte dat als basis van inning van registratierecht de jaarlijkse opbrengst wordt geschat op 1,85. Deze inning moet jaarlijks door de Russische regering worden gedaan. Het Russisch Monument. Voordat de overdracht van de grond op 6 november 1901 plaatsvindt, wordt het monument al op 30 september 1901 offi cieel onthuld. In opdracht van de Russische regering heeft de Haagse beeld houwer Michel T. Philips een dubbel zogenaamd 'Grieks' kruis vervaardigt van wit marmer, geplaatst op een voetstuk van ruwe granietblokken. Op de voorzij de van het monument, in één van de gra nieten blokken wordt de volgende Russische tekst gebeiteld: 'Ter eeuwige gedachtenis aan dc Russische krijgers, gevallen bij Bergen op de 8e en 21e September van het jaar 1799' (volgens onze kalender 19 september en 2 okto ber). De onthulling wordt bijgewoond door een afvaardiging van het Russische gezantschap en de militaire attachés van Rusland, Engeland en Frankrijk. De Nederlandse afvaardiging bestaat uit: generaal Laman Trip, luitenant-kolonel Koolemans Beijnen, kapitein Doorman van het Alkmaarsche cadettencorps, luite nant-kolonel Van der Weijck, diverse genodigden en belangstellenden uit Bergen, alsmede het Bergense gemeente bestuur. Een erewacht en de muziekkapel van het cadettencorps uit Alkmaar geven Ten tijde van de oprichting van het monument lag het praktisch temidden van de weilanden en had men er nog uitzicht tot aan de duinen en de watertoren. Het Russisch-Orthodoxe kruis heeft aan de bovenkant twee dwarsdelende kleinste diende als steun voor het hoofd van Christus, terwijl het lange deel bestemd was voor zijn armen. De schuine balk aan de onderzijde herinnert aan de twee moordenaars die tegelijk met Christus werden gekruisigd (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). sische legatie te Brussel en Den Haag, kolonel De Muller, het initiatief om zijn gesneuvelde landgenoten te herdenken. Hij is bekend met het feit dat er meer dan 500 Russische soldaten zijn begraven op een stukje bosgrond in Bergen bekend als het 'Russische kerkhof'. Hij is van mening dat dit kerkhof door middel van een gedenkteken zichtbaar moet worden voor het nageslacht. De grond is eigendom van mevrouw Wilhelmina Jacoba van Reenen-Rendorp, weduwe van Jan Jacob van Reenen, heer van Bergen. Mevrouw van Reenen neemt de beslissing dit stukje grond van 545 vierkante meter te schenken aan de Rus sische staat en machtigt haar zoon, Jacob van Reenen, namens haar deze overdracht te regelen. Op 6 november 1901 vindt de overdracht plaats door notaris Pieter Cato Louis Eikendal in Den Haag. Van Russische zijde had de minister van Buitenlandse Zaken prins Obolonsky op 18 september 1901 de Nederlandse ambassadeur in Rusland Cyrille dc Struve verzocht als gevolmachtigde op te treden namens 'Zijne Majesteit dc Keizer van alle Russische landen'. In die tijd woonde en werkte De Struve in Sint Petersburg, alwaar ook het hof van de Tsaar van Rusland zich bevond. Cyrille de Struve verklaart in de akte van overdracht dat op de geschonken grond door de familie van Reenen het ser vituut* wordt gelegd, dat dit stukje Erfdienstbaarheid oftewel de zakelijke last waarmee een erf bezwaard is tot gebruik en ten nutte van een ander (aan grenzend) erf.

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 8