In Bergen ligt een stukje Russisch grondgebied John Grooteman n oktober 1799 werd in Bergen een trieste balans opgemaakt. In dc slagen van 19 september en 2 oktober sneuvelden aan Russische en Engelse zijde zo'n 4000 militairen. Aan de Frans/Bataafse kant sneuvelden in de duinen en rond de Ruïnekerk op deze twee dagen bijna 3500 militairen. In de herfst van 1799 poogde het Engels/Russische invasieleger via het noorden van Noord-Holland vaste voet te krijgen in Nederland en dc Franse en Bataafse troepen te verdrijven. Deze veld tocht verliep voor dc Russen en Engelsen niet volgens plan. Nadat dc laatste slag op 6 oktober 1799 bij Castricum was gestre den, sloten de legers op 18 oktober van dat jaar een wapenstilstand in Alkmaar. Op 19 november 1799 scheepten de laat ste Russen en Engelsen zich in Den Helder in en voeren naar Engeland. Op diverse plekken in Bergen werden de Russen begraven, een van deze plek ken ligt daar waar de Russenweg en de Notweg elkaar ontmoeten. Ze droegen tot het einde van de vorige eeuw respec tievelijke de namen Doot Weg en Not- wegje. Het was in die tijd een open ge bied met hier en daar wat bomen en strui ken. Er stonden nagenoeg geen huizen en In de loop van dit jaar zal op velerlei manieren aandacht worden geschonken aan het historisch feit van 200 jaar geleden, dat over Bergen zoveel onheil heeft gebracht. Zie Themanummer 4, april 1998 'Bergen in de Bataafs-Franse tijd 1795 - 1813'. De slagen bij Bergen van 19 september en 2 oktober 1799 hebben voorat bij het Russische invasieleger veel slachtoffers gemaakt. Voor deze 'vijanden' is op ons grondgebied een gedenkteken opgericht, het Russisch Monument. Over de geschiedenis daarvan is veel te vertellen. men kon vanuit de Kerkbuurt (het tegenwoordige centrum) direct richting duinen en Schoorl kijken. Dit gebied werd in de 19e eeuw het Russische kerkhof ge noemd. Naar schatting zijn hier zo'n 500 Russen begraven. Tachtig Bergenaren begroeven in de maanden september en oktober 1493 doden, voor het overgrote deel Russen. De Engelsen brachten hun doden via Den Helder over naar Engeland. In Bergen aan Zee en wel onder het Russenduin, opgestoven als een kolossale grafheuvel, liggen naar schatting circa 600 Russische soldaten begraven. Er zullen in Bergen dus nog vele Russen begraven lig gen; waar is uit de archieven niet op te maken. In december 1799 verplichtte het Departementaal Bestuur van Texel, waar Bergen onder viel, de municipaliteit de lij ken die op diverse plekken nog boven de grond lagen nu eindelijk eens te begraven. Op welke wijze Bergen hier gehoor aan heeft gegeven is niet vermeld in de anna len van het dorpsbestuur. De Russische staat vraagt Bergen om een gedenkteken. In 1901, 102 jaar na de slagen bij Bergen neemt de militaire attaché van de Rus- Op 30 september 1901 werd het Russisch Monument onthuld. De foto toont het moment dat het doek wordt verwijderd (foto archief Piet Mooij, Bergen NH). 5

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 7