Van de voorzitter Na vijf jaargangen Bergense Kroniek hebben we ons afgevraagd of de uiterlijke verschij ning van het blad - de omslag, het 'binnen werk' - aan een vernieuwing toe is. Daarover is uitvoerig tezamen met de grafische vorm gever Gustaaf Verburg, die in 1994 het basis ontwerp van de Kroniek maakte, van ge dachten gewisseld. Allereerst kwam de omslag aan de orde. Er werden verschillende voorstellen bespro ken over verandering van kleur, tekst, beeld en opmaak, maar het lijkt weinig zinvol de herkenbaarheid die het blad in vijf jaar bij de leden heeft verworven, te verstoren. Boven dien vervult de omslag van een historisch tijdschrift een geheel andere rol dan bijvoor beeld die van een blad met actualiteiten. Het ontwerp van de Kroniek is nog steeds sterk én eigentijds. Wat de vormgeving van de inhoud betreft heeft de laatste jaren al een geleidelijke, wel overwogen aanpassing plaats gevonden, die steeds voor artikelen of bepaalde vaste rubrieken een functionele verbetering én ver fraaiing betekende. Besloten is met dit beleid voort te gaan. Ook in dit nummer heeft de vormgeving klei ne vernieuwingen ondergaan. We hopen dat de lezers ze op prijs kunnen stellen. De redactie Met het overlijden van Cees Vrasdonk in februari jongstleden heeft onze vereniging een groot verlies geleden. Zijn werk is voor ons van onschatbare waarde geweest. Terecht werd hij kort geleden tot Lid van Verdienste benoemd. Door zijn bijna 40 dienstjaren bij de PTT in Bergen kende Cees ons dorp en vele van zijn inwoners als geen ander. Vijfjaar geleden, toen onze nog jonge en slecht bij kas zit tende vereniging geen financiële mogelijkheden had om mededelingen en brieven voor het werven van nieuwe leden te verzenden, kwam Cees Vrasdonk als een reddende engel uit de hemel vallen. Met zijn bijzondere kennis van Bergen bood hij ons aan samen met enkele andere leden van onze vereniging al onze post in Bergen en omgeving te bezor gen. Hierdoor gaf hij de HVB de doorslaggevende impuls om te kunnen groeien en dus om te overleven. Wij blijven hem daar tot in lengte van jaren bijzonder dankbaar voor. Zijn door hem opgerichte werkgroep Verspreiding drukwerken is een van de grote kurken waarop onze vereniging drijft. Als er dan een kink in de kabel komt, zoals nu door het wegvallen van Cees, dan is Leiden en in ons geval Bergen, in last. Cees was de trekker en voorman die alles regelde om de verzending in goede banen te leiden. Als bestuur zijn we er toen ingedoken om te zien hoe we een en ander konden opvangen om toch de ver zending goed te laten verlopen. Dat hebben we geweten! Ongelofelijk wat Cees - en naar we toen pas vernamen ook met behulp van zijn vrouw - allemaal heeft moeten doen. Langs deze weg wil ik dan ook Cees posthuum enorm bedanken. Met zijn overlijden heb ben wij een goede vriend verloren! Met de laatste nieuwsbrief heeft u naast allerlei informatie ook de jaarlijkse acceptgiro kaart voor de contributie van 1999 ontvangen. Deze is, zoals u weet, f 22,50, maar meer mag ook! Voor degenen die nog op het punt staan hun contributie aan ons over te maken, vraag ik om speciale aandacht hiervoor, aangezien het 'meer mag ook' voor onze penningmeester van groot belang is. Ons lustrumjaar heeft ons veel gekost en we hopen zo weer een beetje bij te komen. Bij voorbaat dankI Ook heeft u onlangs informatie gekregen over een nieuwe werkgroep Historisch Onderzoek, voorlopig even 'Histon' gedoopt. Tegelijkertijd werd u opgeroepen hieraan mee te doen. Het is plezierig te kunnen berichten dat zich intussen een groep medewer kers van kwaliteit heeft gemeld. Daardoor kon een begin worden gemaakt met de opzet van een methodiek voor onderzoek en vastlegging van gegevens en met het bepalen van de eerste te onderzoeken archiefbestanden. Een en ander wil niet zeggen dat verdere aan meldingen niet welkom zijn. Integendeel! Tenslotte wil ik graag uw aandacht vragen voor het feit dat 200 jaar geleden - dus in 1799 - de landing in Noord-Holland plaats vond van Engelse en Russische troepen in de ijdele hoop op een Bataafse opstand tegen het Franse bewind. Er waren gevechten van de Engelsen en Russen tegen de Bataven en de Fransen in Zijpe, Schoorl, Egmond, Bergen en Castricum. De slagen bij Bergen in 1799 zullen in september en oktober van dit jaar worden herdacht en inmiddels is er al een wandel- en fietsrouteboekje door ons uitgege ven met zeer interessante informatie over de verschillende historische plaatsen in de gemeente Bergen. Wist u dat..., nee, lees zelf dit interessante boekje maar. Voor de meeste Bergenaren zal het een verrassing zijn, en daarom moet u het beslist gaan aanschaffen! Het is in kleu rendruk uitgevoerd en te koop voor f 10 bij de VVV en de boekhandels in Bergen. De door u reeds ontvangen folder 'Herdenking Slag bij Bergen 1799 - 1999' geeft alle informatie over onze overige activiteiten in dit herdenkingsjaar. Ik wens u een goed verenigingsjaar toe. Job Hardeman

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 4