'Toestand der duinbeplanting op den vasten wal van Noord-Holland' Duinen in particulier bezit Duinbeplanting omstreeks 1910 (foto Regionaal Archief Alkmaar). Voorduinen Het duingebied direct grenzend aan het binnenland, Aanbesteding van helmbe- planting is een taak van de duinmeesters, op last van de Vrouwe/Heer van Bergen. Middenduin Het duingebied gelegen tussen de voor duinen en de achterduinen. Achterduinen, zeereep, zeeduinen of witte duinen Het duingebied dat, beginnend vanaf het strand, landinwaarts strekt. Aanbesteding van helmbeplanting vindt plaats op last van Gecommiteerde Raden van de Staten van Holland en West-Friesland en ten overstaan van gecommiteerden van Bergen. 8. Bij het beplanten van een stuifgat is het gewenst, wanneer men dit door gebrek aan helm of ter besparing van uitgaven niet ineens doch bij gedeelten wil uitvoe ren, met het beplanten te beginnen aan de zuidwestzijde. Hierdoor kan dikwijls ver dere verstuiving tot staan worden gebracht, daarbij kan onder gunstige omstandigheden het noordoostelijke gedeelte dikwijls van nature begroeien. Vooral met oog op het voorafgaande is het wenselijk dat de beplantingen in de zeereep door het Rijk steeds in verband gebeuren met de beplanting van de eige naren van de aangrenzende percelen. Een dergelijk overleg ontbrak geheel! 9. Helm, mits behoorlijk geplant, is finan cieel het enig mogelijke materiaal om zandverstuivingen tegen te gaan. Is het duin in rust en houdt de verstuiving op, dan verdwijnt de helm van lieverlede. In goed bekorste duinen treft men dan ook slechts enkele helmplantcn aan. 10. Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft de gewoonte om de bekorsting en de ontwikkeling van plantjes tussen het helm te bevorderen door tussen de helm- planten op daarvoor geschikte plaatsen mos te strooien. Het mos begint langza merhand te groeien en zich vast te zetten, en geeft allerlei plantjes de mogelijkheid te ontkiemen. Deze methode geeft uitste kende resultaten. Misschien zou kunnen worden overwogen om daar waar mos moeilijk of niet te verkrijgen is, tussen de helm enige rogge te zaaien. 11. In de voor- en middenduinen is het onderhoud gemakkelijk en kan bestaan door het aanbrengen van doelmatige beplantingen en bepotingen. Daarna gaat het rapport uitvoerig in op de invloed van de achterduinen op de middenduinen. Het rapport geeft derhal ve een beschrijving van de in 1898 ten noorden van het Noordzeekanaal bestaande situatie, de technische en bestuurlijke tekortkomingen en doet aan bevelingen om de situatie te verbeteren. Met betrekking tot de toen bestaande situatie wordt in het rapport de toenmali ge arrondissements-ingenieur te Alkmaar geciteerd. Deze stelt dat het onmogelijk is door beschrijving een denkbeeld te geven van de verwoestingen. Gehele beken van zand, op het bovenvlak vijf en meer meters breed, zijn honderden meters ver door de stuifgaten in de duinen gedreven en hebben de helmbeplantingen vele meters hoog bedekt. Een uitvoerige beschrijving van de te nemen maatregelen voor het herstel van de aangerichte schade volgt. Dan wordt geschreven dat de kos- O O ten verbonden aan de werkzaamheden juist in omgekeerde volgorde toe- en afnemen met de benodigde onderhouds kosten. Het voorduin, dat de minste onderhoudskosten geeft, levert het meeste op. Het middenduin minder, de achter duinen nog minder en de eigenlijke zee reep brengt hoge kosten mee en levert geen opbrengsten. De achterduinen wor den slecht onderhouden en het Rijk onderhoudt dan ook, kosteloos voor de eigenaren, een strook tot de grens van 100 m. gemeten vanaf de strandpalen. Deze regeling geldt voor het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal. Daarbij wordt er dringend op gewezen vooral niet te bezuinigen op de onder houdskosten per eenheid te verrichten werk Maar de grootste vijanden van de helmplanten zijn de konijnen. De voor keur van de konijnen gaat uit naar jonge planten, waarbij dan de wortels worden afgeknabbeld; de konijnen zijn daarop vooral belust als er nachtvorst over is gegaan. Over de kosten wordt het volgende opge merkt: 'Men kan aannemen dat voor de beplanting van een HA naar gelang van omstandigheden 50 a 70.000 misschien noodig zijn. Indien helm in de nabijheid te verkrijgen is en de gronden tamelijk vlak zijn, dan kan een HA voor ongeveer f90,- a f95,- beplant worden. Is evenwel de afstand, waarover de helm moet wor den aangevoerd, grooter, en zijn de hel lingen steil zoodat de te steile kanten eerst moeten worden afgestoken, dan kunnen de kosten zeer goed het dubbele dier som en zelfs meer bedragen. Klachten zijn er ook over helmroof. De helm wordt boven de grond afgesne den of gesikkeld en de jonge halmen wor den gebruikt voor het maken van matten en kleinere vlechtwerkjes: de oudere helm wordt gebruikt voor brandstof en voor strooisel in varkenshokken. Na de algemene beschouwingen wordt ingegaan op de feitelijke toestand van de beplantingen op de vaste wal van de pro vincie. Op grond van de eigendomsverhou dingen worden 25 gebieden vermeld gaan de van zuid naar noord. Voor ons zijn daarvan vier gebieden van belang; te weten: - de duinen van de heer J.C. Gülcher, - de duinen van de heer Jhr.J.P. Six, - de duinen van mevrouw de Douairiëre van Reenen van Bergen, - de Rijksduinen onder Schoorl.

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 22