Bergenaren vertellen over vroeger HUp de tafel voor het raam ligt een aantal oude aantekenboekjes van Hoeve Saene- gheest, bijgehouden door de vader en grootvader van Jan. Er staan notities in over het vee, onder meer koeiennamen, melkproductie, hooiwinning en de uitga ven in die tijd. Jan zet zijn bril op: Kijk eens, hier staat het woord, 'pottevrouw'. Zo noemde men de vrouw die na het overlijden van mijn opa het huisraad opkocht bij het boelhuis. Prachtig toch, al die aantekenin gen; omdat je zou komen heb ik alles van vroeger eens opgezocht. Hij begint dan met de geschiedenis van zijn voorvaderen. In 1874 heeft zijn overgrootvader, Jacob Swaan, Hoeve Saeneghecst gekocht. Het betrof een openbare verkoping van de hoeve inclu sief grond door de erfgenamen van baron Hogendorp. In totaal verkreeg hij twintig hectaren. Jacob Swaan was tweemaal gehuwd. Na het overlijden van zijn eerste vrouw Maartje de Nijs trouwde hij met Maartje de Lange. Uit deze huwelijken zijn tezamen zes kinderen geboren. In 1895 kocht zijn zoon Willem de hoeve. Diens echtgenote, Dieuwertje Berkhou wer uit Harenkarspel, bleef na het overlij den van Willem in 1920 met drie zoons achter. Van 1922 tot 1925 werd de boerderij verpacht aan de familie Lokhorst uit de Egmondcrmeer, maar in 1925 is de mid delste zoon van Willem, Hendrik er gaan boeren. Hij was gehuwd met Grietje Kalverboer en uit deze echtverbintenis zijn twee zonen geboren, Willem en Jan, de verteller van dit verhaal. Jan, de jong ste, is in 1931 op de boerderij in de bed stee geboren. Jan Swaan: "Twee jaar heb ik op de Van Reenen-school aan de Maesdam- merlaan les gehad. Ik herinner mij nog goed, dat de zand- auto's van de duinen naar het in aanbouw zijnde vliegveld aan de Groeneweg langs school reden. Na de inval op 10 mei 1940 bezette het Duitse leger de school en daarom kregen wij op ver schillende locaties les, onder andere in het IJsclubgebouw, het Wapen van Bergen Het verhaal van Jan Swaan, opgetekend door Trees Staarink Op een koude woensdagmiddag rijd ik over de Baakmeerdijk naar de boerderij van Jan Swaan. Veel leden van onze vereniging zullen zich hem herinneren van de excursies naar Zanegeest. Een geopend hek met twee zwanen en de naam 'Hoeve Saenegheest' wijst mij vanzelfde weg. Wat een mooi uitzicht over de weilanden. In de verte zie ik het verkeer op de Kogendijk. Hartelijk word ik door het echtpaar Swaan ontvangen. De drie zonen van Willem Swaan, de grootvader van Jan, in 1906 met de bokkewagen bij Hoeve Saenegheest. Vlnr Jaap, Hendrik (Henk) de vader van Jan, en Cor. en achter pension Marijke. Aan de Beemsterlaan heb ik vier jaar de MULO doorlopen. Alle ramen van deze school waren aanvankelijk kapot. Wij, de leerlin gen, belden bij particulieren aan of ze nog glas voor ons schoolgebouw hadden. Veel Bergenaren moesten evacueren, maar wij mochten, evenals de slagers en een aantal andere middenstanders, in Bergen blijven. In het begin van de oorlog zag ik voor ons huis om vier uur 's morgens de laag overvliegende bommenwerpers terugke ren van het bombardement op het vlieg veld. Dit was een indrukwekkend gezicht! In 1943 was een bommenwerper 's nachts op het Zakedijkje neergestort. Door het vuur was het op dat moment zo licht, dat je de krant wel kon lezen. Op de weilanden in Bergen waren palen met mijnen geplaatst om luchtlan dingen te voorkomen. De mijnen waren gelukkig niet op scherp gezet. Aan het einde van de oorlog hebben we alle palen er uitgetrokken en voor brandhout gebruikt. Komend van school zag ik een keer een enorme ravage op het land voor onze boerderij. Een vliegtuig had zijn bommen uitgegooid, vermoedelijk wegens motor storing. Drie kraters zaten er in de grond, die later door de gemeente weer werden opgevuld. Van 1949 tot 1951 heb ik de Rijks- landbouwwinterschool gevolgd. Je mocht toen nog op het bedrijf van je ouders stage lopen, dat is later veranderd. Mijn vader had tweeëntwintig koeien en een paar varkens. Kijk eens in het aantekenboek je... hier staan prachtige koeiennamen: Zwarte schat, Kind van de voorste, Berkhouwer, Kind van Hollenberg, Jonge Kaandorp. De koeien werden vroe ger naar familie en kennissen vernoemd, Nu gebeurt dat via de bloedlijn: Bertha I, II, III, enzovoort. In 1953 heb ik bij de luchtmacht gediend en eind 1954 ben ik weer op de boerderij teruggeko men. In 1960 ben ik met Elly Visser uit Heerhugowaard getrouwd; wij kre gen vier kinderen, drie zonen en één dochter. 16

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 18