indruk te geven van de aantallen en natio naliteiten: op het eind van december 1917 zaten er in het interneringsdepot en het deserteurskamp tezamen 666 Duitsers, 12 Belgen, 11 Oostenrijkers, 8 Polen, 5 Russen, 2 Chinezen, 1 Amerikaan en 1 Armeniër. Sinds de oprichting van het deserteurskamp waren daar in mei 1918 reeds 1800 personen ondergebracht geweest. Een 1000-tal deserteurs was onder allerlei invloeden naar Duitsland teruggekeerd. Vierhonderd Nederlandse soldaten bewaakten het kamp. De leiding berustte bij tien officieren. Majoor C.A. ter Cock voerde zowel het commando over het interneringsdepot als het commando over het deserteurskamp. Tewerkstelling Zinvolle arbeid (arbeid überhaupt) was een steeds terugkerend thema in de brie ven en gesprekken tussen commandant Ter Cock, burgemeester Van Reenen, de Commissaris van de Koningin in Noord- Holland, A. Roëll en de Generaal-Majoor te 's-Gravenhage. Tot lieden was de tewerkstelling beperkt gebleven tot onderhoudswerkzaamheden aan de barakken, een kortlopend duinbcplan- tingsproject en incidentele arbeid op boe renbedrijven. Van Reenen betreurde dan ook zeer 'dat ongeveer 600 mannen in de kracht van hun leven zonder enig nuttig werk te verrichten in het depot verblij ven'. Enkele maanden eerder had hij voorgesteld bepaalde percelen in de gemeente te laten bebouwen met aardap pelen. Maar Ter Cock reageerde weinig enthousiast. Het terrein was te ver afgele gen en er kleefden meer bezwaren aan. Op de Ziekenweid werden in het voorjaar van 1918 barakken voor bijna 700 deserteurs ge bouwd. De werklieden op de foto zijn voorname lijk Belgische militairen die in Nederland waren ingekwartierd. Tussen hen twee Nederlandse sergeants (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). Ten behoeve van de naar schatting 3000 Russen (veel ontsnapte Russische krijgsgevangenen, soldaten en gevluchte burgers) richtte de Communistische Partij van Holland in oktober 1918 Het Sovjet- Comité voor Russen in Nederland op. Het Comité was voor menige Rus in het Bergense deserteurskamp geen onbeken de. Nog op 30 mei 1918 waren de tien gearresteerde oprichters van Sovjet in Nederland onder leiding van de bolsje wiek Lazarevitsj in Bergen aangekomen. Liebknecht, Luxemburg, Klomp en Zomerdijk De revoluties in Rusland, het effect van de verloren oorlog en de ontstane revolu tionaire beweging in Duitsland lieten de linkse beweging in Nederland bepaald niet onberoerd. Plaatselijke revolutionair comités belegden vergaderingen. Tot de revolutionaire kopstukken in deze con treien behoorden de Alkmaarder Rens Zomerdijk en de bekende, toen 36-jarige, Bergenaar Dirk Arie Klomp (anarchist, activist, stenograaf, promotor van Bergen, nestor van journalistiek Alkmaar, kunst kenner). Zij organiseerden op 12 novem ber 1918 een bijeenkomst in de Alkmaar- se Harmonie waar 400 personen op af kwamen. Na het zingen van enige strijd- Agitatie en propaganda Ter ondersteuning van de Duitse deser teurs in Nederland initieerden de Nederlandse communisten de uitgifte van het blad 'Der Kampf, Revolutionar- Sozialistisch Wochenblatt'. Het stond onder redactie van Carl Minster (later Jan Ceton). Op 2 juni 1917 riep 'Der Kampf' op om de openbare vergadering op zon dagavond 2 juni 1917 'int Lokal des Vorwarts', Oude Gracht te Alkmaar bij te wonen. Carl Minster verzorgde er een voordracht: 'Wofür kampfte Liebknecht'. Het blad organiseerde meer van dit soort bijeenkomsten. Op zondag 29 september 1918 was Wilhelm Pieck uit Berlijn, teke naar en revolutionaire broer van Anton Pieck, spreker op een bijeenkomst voor de lezers van 'Der Kampf' en alle Duitssprekenden. Deze meeting met het thema Tm fünften Kriegsjahr' vond plaats in de tuinzaal van de toenmalige schouw burg De Harmonie te Alkmaar. Na deze afwijzing verzuchtte Van Reenen zelf helaas geen geschikt bouwland te be zitten: 'Ik zelf bezit niets anders dan duin en bosch'. Hij suggereerde nog het uitdie pen van de Bergervaart en het afronden van de Bergerweg. Ter Cock stelde voor de deserteurs te laten werken aan verbete ring van de weg Castricum-Egmond- Bergen. Het bleef merendeels bij voor stellen. Het enige echt geslaagde 'deser- teurs'-project was de aanleg van een 9 km lange weg dwars door de duinen van Staatsbosbeheer naar Schoorl aan Zee. 13

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 15