voor opvang en huisvesting; het comité stond de gemeente ter zijde. Zij vroeg de inwoners van Bergen wekelijks een bij drage te leveren om de gevluchte families van kleding en geld te voorzien. Rond de jaarwisseling telde de ge meente 35 Belgische vluchtelingen. Zij verbleven in twee leegstaande villa's te Bergen aan Zee. Lang kon dat niet duren, want het badseizoen stond weer voor de deur en vereiste alle beschikbare ruimte. Voor een aantal gezinnen werd herhuis vesting gevonden doch niet voor de fami lie De Bilder uit Lier. Terugkeer was uit gesloten. Hun huis was vernield en het negen personen tellende gezin wenste noch uit te wijken naar Engeland noch in een opvangkamp te worden geplaatst. Burgemeester Van Reenen vond een prak tische oplossing. Hij stelde een loods beschikbaar die in het badseizoen dienst deed als expositieruimte. Geïnterneerde militairen naar het inter neringsdepot te Alkmaar Naast de burgervluchtelingen zochten ook nog eens tienduizenden Belgische soldaten, en ook Duitse militairen hun toevlucht in neutraal Nederland. Zij wer den krachtens de neutraliteitsbepalingen terstond bij het passeren van de Neder landse grens geïnterneerd. Om hen te huisvesten zocht de Nederlandse regering naarstig naar locaties voor internering 'op zoo groot mogelijke afstand van het ope ratietoneel en tevens niet te dicht bij de grenzen van het vaderland der geïnter neerden De te kiezen streek 'moest gemakkelijk af te sluiten en te bewa ken zijn en door een rustige bevolking worden bewoond Het oog viel op Alkmaar. In de loop van maandag 10 augustus 1914 arriveerden de eerste 25 Belgische Lanciers. Een trein later spoorden 50 Duitse infanteristen het Alkmaarse station binnen. De vreemde troepen werden ver gezeld door een Nederlands detachement infanterie (en na binnenkomst een escorte van honderden nieuwsgierigen!). In die zelfde week marcheerde opnieuw een transport Duitsers en Belgen richting Grote Kerk. Volgens het verslag in de Alkmaarsche Courant droegen de twaalf Duitse soldaten een Pickelhaube (punt- helm), rookten allen en zagen zij er opge wekt uit. Onder het zestal Belgen scheen een ietwat gedrukte stemming te heersen. Op 23 augustus 1914 registreerde het bureau van het interneringsdepot onder leiding van de gepensioneerde luitenant kolonel W.H. de Lussanet de la Sablonière 69 Duitse en 42 Belgische militairen. Zij werden gescheiden gehuisvest. De Duitse geïnterneerden verbleven in het gymnas tieklokaal van de Rijks HBS op de Paar denmarkt, de Belgen kregen onderdak in de leegstaande lokalen van het Rijksop voedingsgesticht aan de Gasthuisstraat. Met de bewaking was de in Alkmaar gele gerde Vijfde Infanterie-brigade belast. Het interneringsdepot voor Duitsers op de Vinkenkrocht Weldra bleek het gewenst de geïnterneer de Duitse en Belgische soldaten niet in één en dezelfde plaats te huisvesten. Na enige verkenning in de omgeving werd Bergen als plaats van internering van Duitse militairen aangewezen. Op 17 augustus 1914 verwisselden 51 geïnter neerde Duitsers het interneringsdepot te Alkmaar voor een in haast opgezet ten tenkamp op de Vinkenkrocht aan de Breelaan te Bergen. Een definitieve huis vesting was dit niet, want men speelde met de gedachte de Duitsers gedurende de winter opnieuw in Alkmaar onder te brengen. Maar spoedig werd ook van dit voornemen afgezien. De militaire autori teiten besloten Alkmaar te sluiten, de Belgen over andere interneringskampen te verdelen en het tentenkamp op de Vinken krocht te vervangen door een barakken kamp. Op 17 oktober 1914 konden de tenten worden opgerold en de barakken worden betrokken door de 130 aanwezige Duitse militairen. De ene barak (A) was verdeeld in twee woon- en slaapvertrekken met ijzeren kribben, tafels en opvouwbare stoelen. Het was bestemd voor het ver blijf van geïnterneerden beneden de rang van onderofficier. In de andere barak (B), met eveneens twee woon- en slaapver trekken, verbleven naast de geïnterneer den het surveillancepersoneel, de bewa kingstroepen en de Duitse onderofficie ren. Kort na de oplevering van de twee barakken bleek behoefte aan een derde barak. Deze barak (C) werd gebruikt als strafbarak. Hier gold een aanmerkelijk strenger toezicht op de geïnterneerden. Overigens vonden bij voortduring uit breidingen, aanpassingen en herinrichtin gen plaats. In de zomer van 1915 kregen de zes Duitse officieren (die tot dan toe in hotels verbleven) een eigen barak. Na hun Een van de barakken van het interneringskamp op de Vinkenkrocht. De soldaten zaten niet de hele dag op hun stoelen en britsen, ze gingen werken bij de boeren in de omgeving of bij zaken in het dorp, Ook hielden ze zich bezig met het vervaardigen van houtsnijwerk, dat aan talrijke nieuwsgierige bezoekers (ramptoerisme!) te koop werd aangeboden. Op gezette tijden marcheerden ze onder toezicht van Nederlandse militairen naar het badhuis in Alkmaar (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). 11

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 13