het deserteurskamp te Bergen Jan van Baar I Het interneringsdepot en De Eerste Wereldoorlog bracht een ongekende stroom vluchtelingen naar het neutrale Nederland. Zoals zoveel dorpen en steden werd ook Bergen geconfronteerd met vluchten de Belgische burgers en vreemde militairen. Uniek was echter dat Bergen het enige depot in Nederland herbergde waar gevangengenomen Duitse militairen werden geïnterneerd. In dit interneringsdepot op de Vinkenkrocht aan de Breelaan zaten aanvankelijk ook Duitse deserteurs. Voor hen werd in de zomer van 1917 een apart deserteurskamp gebouwd op de Ziekenweid aan de Russenweg. Dankzij de vestiging van depot en kamp was Bergen enkele jaren lang een prominent vluchtoord en doorgangshuis voor een paar duizend vreemdelingen van allerlei nationaliteit. Overzicht van het interneringsdepot op de Vinkenkrocht nadat het in 7977 een uitbreiding had ondergaan. De ingang bevond zich aan de Breelaan - rechts op de foto. Op de voorgrond zijn de moestuinen zichtbaar die de geïnterneer den zelf hadden aangelegd en onderhielden (fotoarchief Piet Mooij, Bergen NH). an de vooravond van dc Duitse oor logsverklaring aan Rusland op 1 augustus 1914 mobiliseerde Nederland zijn leger en vloot. Met het binnentrekken van Duitse troepen in België op 4 augustus 1914 ver klaarde de Nederlandse regering een strikte neutraliteit in acht te zullen nemen. Veertien dagen later openden de Duitsers de aanval op het nationale bol werk Antwerpen. Een ware volksverhui zing was het gevolg. Tienduizenden vluchtelingen trokken dc Nederlandse grens over en zochten ver van het strijd gewoel een veilig heenkomen. De opvang van Belgische vluchtelingen Op maandag 5 oktober 1914 arriveerden de eerste 120 Belgische vluchtelingen uit Aerschot, Leuven, Lier, Mechclen en Ncerbergen op het station te Alkmaar. Zij gingen naar Egmond aan Zee waar zij werden gehuisvest in het koloniehuis 'Kerdijk'. Een paar dagen later kreeg een nieuwe groep van 50 Belgen onderdak in de Oude Ambachtsschool aan de Doelen straat, hoek (Gedempte) Nieuwesloot te Alkmaar. Soldaten waren de vluchtelin gen behulpzaam. Het was tragisch en tekenend te zien welke voorwerpen som mige vluchtelingen in hun haast hadden meegenomen: een naaimachine, een spie gel, een vogelkooi. En dan hebben ook nog heel wat honden de reis naar hier meegemaakt, schreef de Alkmaarsche Courant. Op 12 oktober 1914 waren 275 vluchtelingen uit het strijdgebied rondom Antwerpen te Alkmaar aangekomen en in en buiten de stad ondergebracht bij parti culieren. In het najaar van 1914 ontstonden de eerste plaatselijke 'Comités tot steun van Belgische en andere slachtoffers'. Het Alkmaarse comité, ontstaan in de eerste week van oktober 1914, coördineerde de taken. In Schoorl en Groet behoorden dominee A.J.P. Boeke, pastoor P. Niernan en de heer H.J. Robbers tot de oprichters van het Nood-Comité. De initiatiefne mers van de Bergense afdeling van het 'Nederlandsch Comité tot steun aan Belgische en andere vluchtelingen' waren dominee F.W.J. van den Kieboom, mej. J. Dorbeck, mej. J. Booch van 's Graven moer en de vrouw van burgemeester Van Reenen, M.A.D. van Reenen-Völter. In eerste aanleg droeg de gemeente zorg

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 12