In Bergen ligt een stukje Russisch grondgebied Bronnen Regionaal Archief Alkmaar, Familie archief van Reenen. -, Notarieel Archief Bergen NH 1877 - 1906, inv.nr. 13. -, Secretariearchief 1811 - 1921, inv. nrs. 19, 28, 32, 84, 86, 118. -, Alkmaarsche Courant/De Duinstreek Onze Krant, diverse artikelen 1965 t/m 1985. J. Grooteman, Bergen in de Bataafs- Franse tijd 1795-1813, in: Bergense Kroniek, themanummer 4, hoofdstuk 5, 'Onheil over Bergen M. van Re enen-Völter, De heerlijkheid Bergen in woord en beeld, Schiedam 1974. P.Rus, Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, VVV Bergen/Uitgeverij Pirola, twee de druk 1977. Hans Haker van het gelijknamige natuursteenbe- drijf brengt bij de restauratie van het monument in 1985 opnieuw bladgoud aan in de uitgehakte letters van het voetstuk. De tekst luidt: Ter eeu wige gedachtenis aan de Russische krijgers, gevallen bij Bergen op de 8e en 21e September van het jaar 1799' (volgens onze kalender 19 september en 2 oktober). (Foto: Trees Staarink- Bruinsma). heid boven het Noordzeekanaal te bege ven. Op 14 juni 1973 bezoeken de Russen het monument; het folkloristisch staatsen semble Lezginka onder leiding van de eerste secretaris van de Sovjet ambassade in Nederland, de heer N. Izwekow en de attaché, de heer Rybakow. Allereerst maken zij hun opwachting bij de burge meester van Bergen, de heer J. Ritsema. De burgemeester wijst (diplomatiek) op de slechte staat waarin het monument verkeert. Bijna een jaar later, in april 1974, komt de militair attaché kolonel E.O. Anissimow naar Bergen om te pra ten over een eventuele opknapbeurt van het monument. De kosten worden nu geraamd op 2000 en de gemeente maar wachten op antwoord. Er komt niets, er gebeurt niets. In mei 1975 volgt weer een kransleg- ging bij het monument, nu in aanwezig heid van de Russische ambassadeur in Nederland, de heer Romanov, de militair attaché, luitenant kolonel Anmsimow, kolonel-generaal professor-doctor Lomov en generaal Avduzin, alsmede een paar Russische oud-strijders. Ze worden per hclicopter naar Bergen gevlogen, weder om met toestemming van de officiële Nederlandse instanties. Dan is het 1984. Het stormt in de nacht van 22 op 23 juni, het Russisch- Orthodoxe kruis ligt in tweeën gebroken op het talud achter de natuurstenen sok kel. Het is gissen naar de oorzaak: of de harde wind of de vernielzucht van vanda len. Het blijft tot op de dag van vandaag een onopgeloste zaak. Medio augustus van dat jaar benaderen burgemeester en wethouders van Bergen via de Russische ambassade de Sovjetregering voor een subsidie van 8300 voor herstel van het monument. Als er geen reactie komt gaat het college over tot restauratie. Naast de jaarlijkse belasting die betaald moet wor den neemt Bergen de kosten voor restau ratie op zich. De her-onthulling van het Russisch Monument De steenhouwerij Hans Haker uit Alk maar besteedt veel zorg aan het nieuwe kruis. Hiervoor wordt een speciaal uitge zocht stuk marmer uit Carrara in Italië gehaald. Bertus Bele uit Sint Pancras en Andrc de Rover uit Bergen verrichten het zaag- en schuurwerk. Het kruis wordt professioneel en met veel aandacht uit een stuk marmer gezaagd, geschuurd en uit eindelijk gepolijst. Door middel van een massief koperen pen wordt het kruis in de schoongemaakte natuurstenen sokkel bevestigd. Tevens wordt de tekst in het oude Cyrillische schrift schoongemaakt en opnieuw voorzien van 22 karaats blad goud. Op 3 mei 1985 verricht de nieuwe Russische ambassadeur, W. Blatow, de onthulling van het gerestaureerde Russisch Monument. Saillant detail is dat dit zijn eerste officiële optreden in ons land is. In zijn rede bij het monument verklaart de ambassadeur 'diep ontroerd te zijn vanwege het feit dat de gemeente Bergen dit monument ter nagedachtenis aan de strijd van onze beide volkeren aan de vergetelheid heeft ontrukt'. 19 september 1999 Er zijn jaren dat er op 19 september ano niem bloemen worden gelegd bij ons ver trouwde en bij Bergen horend monument. Sinds 1985 is er geen officiële plechtigheid meer geweest bij het Russisch Monument. Op 19 september a.s. is het tweehon derd jaar geleden dat duizenden jonge Russen, Engelsen, Fransen en Nederlan ders sneuvelden op het zogenaamde veld van eer. Een dag om deze gevallenen groots en met eerbied te herdenken. 8

Bergense kroniek | 1999 | | pagina 10