Terugblik op het badseizoen 1938 Om de drukte in de hand te kunnen houden was er 's zomers een extra kracht in de persoon van Frans Mays uit Bergen-Binnen, de zogenaamde zomerpolitie. We zien hem hier, tegen zijn fiets geleund, aan het begin van de Pier Panderstraat (foto: collectie Herman Roos). in de koloniehuizen Jong Nederland en Bio Vacantieoord die winter in totaal 176 kinderen inclusief begeleiders waren, het geen niet ieder jaar voorkwam. Hoe kleinschalig het er verder toeging blijkt uit het feit dat er toen maar een heel klein aantal auto's in Bergen aan Zee was. Baron Taets van Amerongen had er een en Jaap Passer van pension Wilhel- rnina. Verder de bakker, de groentenboer, de kruidenier en de radioman-pension- houder. En vanzelfsprekend Jan Stroomer en Fer Kuitwaard, die beiden onder ande re een garage exploiteerden. De mensen die niet in het bezit van een auto waren gingen uiteraard per fiets, hoewel er onder de ouderen verscheidenen de fiets- kunst niet machtig waren. Die verplaat sten zich dan te voet. Voor grotere afstanden bracht het trammetje uitkomst. En dan gebeurde er nog het volgende Op 18 juli is men begonnen met de zand- afgraving achter het Russenduin. Het zand werd gebruikt voor de wegenaanleg Nibbixwoud-Wognum en Abbekerk- Lambertschaag. Het vervoer ging per trein, waartoe door de NS een aftakking werd gemaakt bij de Elzenlaan. Eind september, begin oktober wer den er in verband met de internationale politieke situatie 45 militairen ingekwar tierd in pension De Stormvogel en de hotels Stroomer en Prins Maurits. Na enkele dagen was 'het gevaar' geweken en konden de soldaten terug naar hun onderdeel. Het koloniehuisjong Nederland werd verbouwd en vergroot met onder andere kamers voor de begeleidsters. De villa Sandy Corner aan de Paulinestraat werd voor 7000 verkocht aan J. van Geuns te Amsterdam. De villa Windy Ridge in dezelfde straat werd inwendig gerestau reerd en er werd een garage aangebouwd. Er werd in 1938 maar één villa ge bouwd, namelijk De Toog aan de Elzen laan voor C. de Jong uit Zaandam. Daar mee was in 1927 begonnen. Architect was K. Melk uit Zaandijk. 30

Bergense kroniek | 1998 | | pagina 8